Ekonomi

Avrupa’nın enerji sıkıntısı fabrikaları kapatmaya zorluyor

Avrupa’daki doğalgaz ve elektrik fiyatlarında rekor seviyelerin kaydedilmesi pandeminin etkilerinden toparlanmaya çalışan ekonomiler için yeni zorluklar oluşturuyor.

Avrupa’nın enerji sıkıntısı büyük gübre üreticisi CF Industries Holdings’i gaz ve elektrik fiyatlarında yaşanan rekor yükselişler sebebiyle İngiltere’deki iki tesisini kapatmaya zorladı.

Bu gelişme bölgedeki ekonomik toparlanmanın da yavaşladığına işaret etti.

CF Industries Holdings Inc. Çarşamba günü yaptığı açıklamasında yüksek doğal gaz fiyatları nedeniyle Billingham ve Ince üretim komplekslerinde ne zaman tekrar faaliyete başlanacağı belli olmaksızın ara verildiğini bildirdi.

Enerji ile ilişkili endüstrilerde tüketimin azaldığının da altı çizilen haberin ardından Avrupa’da gaz ve elektrik vadeli işlemleri Perşembe günkü işlemlerde geriledi.

Goldman Sachs Group Inc, Avrupa’da artan enerji fiyatlarının bu kış elektrik kesintilerinin yaşanmasına dair riskleri artırdığını ve kışın ortalamaların üzerinde bir soğuklukta geçmesiyle Avrupa’nın Asya ile likit doğal gaz (LNG) ithalatı için rekabet etmek zorunda kalabileceğini söyledi.

Haberde, kesintilerin yüksek olasılıkla elektrik fiyatlarını daha da yukarı taşıyacağı, artan enflasyon riskleri ve halihazırda hammaddelerde yaşanan maliyet baskılarına yenilerini ekleyebileceği bildirildi.

En son İçerik

Dönmez: Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk.…

Rusya’dan güçlü faiz artışı

Rusya Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa imza attı. Banka politika faizini yüzde…

İnstagram’da en çok takipçiye sahip 10 Türk üniversitesi

Üniversitelerin sosyal medya hesapları mevcut öğrencileri ve aday öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde takip edilmekte.…

AB uzun bir aradan sonra “ılımlı” Türkiye raporunu açıkladı

Türkiye’nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığını belirten raporda ekonominin işleyişiyle ilgili ciddi endişelerin devam…

HSBC dolar tahminini yükseltti

HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65'ten 9,80'e yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz…

Biden 2022’yi işaret etti

Joe Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye…