Dünya

Enflasyon riski titizlikle inceleniyor mesajı

AMB yetkilisi “Enflasyonun orta vadede yüzde 2’nin altına düşmesi baz senaryomuza bağlı olsak da enflasyonu titiz bir şekilde inceliyoruz” açıklamasını yaptı.

AMB Yürütme Kurulu Üyesi Schnabel Almanya’da yaptığı konuşmada enflasyonu dikkatlice izlediklerini belirti. Schnabel “Tahmin varsayımlarımızın önümüzdeki yıllarda daha yüksek enflasyon ihtimalini küçümsemediğinden emin olmak istiyoruz” dedi.

Arz zinciri sıkıntısı ne kadar uzun sürerse firmaların maliyetlerini tüketici fiyatlarına yansıtma ihtimalinin de o kadar artacağına dikkat çeken Schnabel “Euro Bölgesi ve Almanya’da artan sayıda firmanın fiyatlarını artırdığını görüyoruz. Daha fazla fiyat artışı da beklenebilir” yorumunu yaptı.

Schnabel enflasyon sürdürülebilir şekilde yüzde 2 hedefine beklenmedik bir hızda ulaşırsa aynı ölçüde çabuk harekete geçeceklerini vurguladı.

Avrupa Merkez Bankası geçen haftaki toplantısında piyasa beklentileri doğrultusunda faizleri sabit tutmuştu. Banka, pandemi alım programını 1,85 trilyon euroda tutarken, bu program dahilindeki alımların ılımlı yavaş bir patikada yapılacağı mesajını vermişti. Karar metninde geçiş sürecinde enflasyonun ılımlı seviyede gelişebileceği ifade edilmişti.

En son İçerik

Avrupa’nın enerji sıkıntısı fabrikaları kapatmaya zorluyor

Avrupa’daki doğalgaz ve elektrik fiyatlarında rekor seviyelerin kaydedilmesi pandeminin etkilerinden toparlanmaya çalışan ekonomiler için yeni…

Fransa ve Avustralya’yı karşı karşıya getiren anlaşma

Avustralya'nın Fransa ile imzaladığı ve "yüzyılın anlaşması" olarak anılan 12 nükleer enerjili denizaltı alımına ait…

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 202 arttı

Antalya’ya gelen turist sayısı 13 Eylül itibarıyla 6 milyon 41 bin 439’a ulaşarak geçen yılın…

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…