10'lar

Dünyanın en iyi 10 öğrenci şehri

Bu yazımızda sizler için “dünyanın en iyi 10 öğrenci şehri” konusunu araştırdık. Yurt dışı eğitim pek çok öğrencinin hayali… Peki; hangi ülkeyi ya da hangi şehri tercih etmeliyiz. Dünyanın en iyi üniversiteleri hangileri? Gelin; birlikte göz atalım.

Bir yeri harika bir öğrenci şehri yapan şey nedir?

En İyi Öğrenci Şehirleri listesini oluşturan üniversite sıralamasında QS organizasyonuna göre, bu beş şey: şehirde kaç iyi üniversite yer aldığı, şehirde yaşayan öğrencilerin sayısı ve çeşitliliği , şehrin çekiciliği, bölgedeki şirketlerin faaliyetleri ve iyi bir yaşam standardına uygun fiyata sahip olmak olarak sıralanıyor.

Paris, son QS Dünya Üniversiteleri Sıralamalarında yer alan 18 üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Ancak, QS’ye göre öğrencileri “dünyanın tarihe, kültürel hayata sahip, güzel şehirlerinden biri” olarak çeken şehrin kendisi. Burası yaşanması pahalı bir şehir. Bu konu diğer şehirlere göre nispeten düşük öğrenim ücretleri ile hafifletildi.

İşte dünyanın en iyi 10 öğrenci şehri…

10- Seul

G.Kore’nin başkenti Seul, 14 üniversitesi, teknoloji devi firmalarda iş imkânları, yaşam kalitesi ile okumak için heyecan verici bir kent.

9- Berlin

Almanya’nın başkenti Berlin QS Dünyanın En İyi Öğrenci Şehri sıralamasında 16. Sırada yer alıyor. Berlin’de öğrenci yaşamı hem hayat şartları hem de okul ücretleri açısından avantajlı. Eğer maddi imkanlarınız kısıtlıysa Berlin’de bulunan üniversitelere göz atmalısınız!

8- Hong Kong

Hong Kong, Çin’in kuzey kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar İngiliz Krallığına bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur . Bu sebeple Hong Kong’ta yaşam Çin ve İngiliz yaşam tarzının karışımı gibidir.

7- Montreal

Quebec eyâletinin en büyük, Kanada’nın ise ikinci büyük kentidir. Kent, Paris’in ardından dünyanın Fransızca konuşan en büyük ikinci kentidir. Şehir, 1976 Yaz Olimpiyatları ve Expo 67 gibi birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmıştır.

6- Singapur

Singapur, Endonezya ve Malezya toprakları arasına sıkışmış, küçücük bir ada devletidir. Nüfusun çoğunluğunu teşkil eden Çinliler, beş ana grupta toplanırlar ve beş büyük lehçeyi kullanırlar; Hokkien, Cantonese, Teochev, Hainanese ve Hakka. Bunlar genellikle Konfüçyüst, Budist veya Taoisttir. Singapur ekonomisinin büyük bir kısmı ticarete dayanır.

5- Londra

Londra, İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ların başkentidir. 0 derece meridyeninin geçtiği Greenwich Londra yakınlarındadır. Londra dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir. Londra metrosu, dünyanın en eski metrosudur. 1863 yılında Metropolitan Railway ismiyle açılmıştır. Londra metrosunun yapılma amacı o zamanlar at arabalarından oluşan trafiğin yoğunluğunu azaltmaktı.

4- Sydney

Avustralya’daki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Ülkenin ekonomik dahil her açıdan merkezi olmasına rağmen gerçekte başkenti değildir. (Başkent Canberra’dır.) Jackson Limanı’nın kıyılarında kurulmuştur. Sidney kültürü, Dünya’nın en büyük doğal limanı olan Sidney Limanı ve sahilleriyle gidilebilecek en güzel turistik şehirlerden biri olarak kabul edilmektedir.

3- Tokyo

Japonya’nın başkenti ve Asya’nın en önemli kentlerinden biri olan Tokyo, uluslararası alanda başarılı 10 üniversitesiyle, yüksek yaşam standartları iş ve staj olanakları ile bir öğrencinin okuyabileceği en iyi şehirler arasında yer alıyor.

2- Melbourne

Melbourne, Avustralya’nın Victoria eyaletinin başkenti ve 3.7 milyon nüfusuyla ülkenin ikinci en kalabalık şehridir (2006 sayımına göre). Dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında yer alan Melbourne, aynı zamanda heyecan verici bir yerdir. Hareket , kültür ve eğlence dolu canlı ve çok kültürlü bir şehirdir.

1- Paris

Paris, Fransa’nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri’nin üzerine, Paris Havzası’nın ortasına kurulmuştur. Paris’te ikamet edenlere Parisien diye hitap edilir. Bilim, kültür, sanat alanlarında da dünyanın önde gelen merkezlerinden birisi olarak kabul edilen Paris, yaklaşık 2000 yıllık bir tarihe sahiptir. 

En son İçerik

Avrupa’nın enerji sıkıntısı fabrikaları kapatmaya zorluyor

Avrupa’daki doğalgaz ve elektrik fiyatlarında rekor seviyelerin kaydedilmesi pandeminin etkilerinden toparlanmaya çalışan ekonomiler için yeni…

Fransa ve Avustralya’yı karşı karşıya getiren anlaşma

Avustralya'nın Fransa ile imzaladığı ve "yüzyılın anlaşması" olarak anılan 12 nükleer enerjili denizaltı alımına ait…

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 202 arttı

Antalya’ya gelen turist sayısı 13 Eylül itibarıyla 6 milyon 41 bin 439’a ulaşarak geçen yılın…

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…