Makaleler

Doğayla uyum ve iklimsel değişim politikası

2014 yılında Çorlu İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı iken, Birleşmiş Milletler ile ortak bir zirve yapmıştık. UNDP yetkilisi Katarin ZAYİ ve Ortadoğu danışmanı Murat ORKUN’ dan iklim değişikliğine dair çok güzel ve yararlı bilgiler öğrenmiştik. Orada ilginç bir şey oldu. Bölge belediye başkanlarından birisi, konuşulanlar ilgisi çekmemiş olacak ki, bir bahane uydurarak zirveden ayrılıp dışarıdaki arkadaşlarıyla sohbet etmeye başladı. O dönemde iklim değişikliği hissedilir ölçüde değildi. Lakin yaklaşmakta olan ve bugün artık gözle gördüğümüz iklim değişiklikleri ve bölge adına neler yapılması gerekliliği tartışıldı. Zirve bittikten sonra konuşmacılarla birlikte başkan beyin yanına gittiğimizde bölgede konuyla ilgili çalıştaylar yapılması gerektiği, bu konuda UNDP ve ÇİSAD olarak belediyeye destek verebileceğimizi söylemiştik. Başkan beyin üstten bakan tavrı ile sürekli telefonla ilgilendiği için yüzümüze bile bakmadan, konuyu geçiştirdi. Tahmin edeceğiniz gibi konuyla ilgili bir adım atılmadı.

Bu hikaye ile kimseyi yermek amacında değilim. Lakin bu durum, vizyon sahibi olmayan bir yöneticinin tavrını tahlil etmek için güzel bir örnek oldu. İşte o an yönetici ile lider arasındaki farkı bir kez daha canlı canlı yaşamış oldum. Düşünün ki bölgenizde bir STK, uluslararası bir etkinliği herhangi bir maddi destek beklentisi olmadan, kendi öz kaynakları ile gerçekleştiriyor. Uluslararası yetkili ve alanında yetkin bir hoca gelip bölgede konuyla alaklı bir çalışma yapabileceklerini söylüyor. Siyaseten de ülkede ilklerden bir çalışma olacak yani tam bir armut piş durumu söz konusu. Siz konudan sıkılıp ilgi göstermiyorsunuz. Gel zaman git zaman aradan yıllar geçti, o bölge dahil, gözle görülür iklim değişikliği yaşanıyor. Uluslarası ölçekte ve merkezi yönetimler tarafından tedbirler alınmaya başladı.  Lakin ne kadar geç kaldık, onu öngöremiyorum.

Devletimizin ivedi olarak koyması gereken politikalarından birisi iklimsel değişim politikası. İnsanoğlu bu zamana kadar doğayla savaş halinde idi ve sonuçlarını yavaş yavaş almaya başlıyor. Savaş bittiğinde ise doğa kazanacak ve biz kaybedeceğiz.

İklim değişikliği çalışma alanım değil, geçmişte kanaat önderi olarak bölgemde bir zirve yaparak farkındalık oluşturdum ve görevimi yaptım. Şimdi merkezi idarenin yani devletimizin yapması gereken politikayı acil olarak oluşturmak ve somut bir şekilde “-mış gibi yapmadan” çalışmalara başlaması gerektiğini açık bir şekilde söylemek istiyorum.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemindeki olumlu özelliklerden birisi de bu; yeni birimlerin kurulması ve işlerlik kazanması için hızlı karar alınması. Benim tavsiyem Cumhurbaşkanlığı’na bağlı bir başkanlık kurularak somut adım atılmasıdır. Bu vesile ile diğer ülkelere, bu konuyu ülkece ne kadar ciddiye aldığımızı göstererek, örnek olunmalıdır. Dediğim gibi ben konunun uzmanı değilim ama yönetim danışmanı olarak bir konuda (özel sektör ya da kamu sektörü farketmez) en etkin nasıl aksiyon ve sonuç alınır çok iyi biliyorum. Mesleğe 20 yılını vermiş bir profesyonel olarak tavsiyem tam olarak budur. Bunu yaparken de zaman kaybedilmemesi konusuna dikkat çekiyorum.

Bazı çevreler, önerime eleştiride bulunacaktır. TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonunun Gazi Meclisimiz’de çalışma yaptığını söyleyecektir. Evet bu değerli çalışmaları biliyorum. Emek veren herkese de ayrıca teşekkür ediyorum. Lakin sadece araştırma değil, somut adımlarla hareket edecek, yani icraat yapacak; profesyonellerden ve bilim insanlarından oluşan kurumsal bir yapıdan bahsediyorum.

Ortaya konacak bu politika ile bugüne kadar doğaya karşı yaptığımız hataların bir daha tekrarlanmamasını sağlayabilir; Asya ve Avrupa arasında köprü niteliğinde bir ülke olarak, doğadan kendi adımıza özür dilemiş olabiliriz.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…