Gündem

Film gibi kaçışın davasında karar açıklandı

Eski Nissan Üst Yöneticisi Lübnan asıllı Carlos Ghosn’un ev hapsinde tutulduğu Japonya’dan Lübnan’a İstanbul üzerinden kaçmasına ilişkin 4 pilot, bir şirket yöneticisi ve 2 hostesin yargılandığı davanın gerekçeli kararı hazırlandı.

ski Nissan Üst Yöneticisi Lübnan asıllı Carlos Ghosn’un ev hapsinde tutulduğu Japonya’dan Lübnan’a İstanbul üzerinden kaçmasına ilişkin 4 pilot, bir şirket yöneticisi ve 2 hostesin yargılandığı davanın gerekçeli kararı hazırlandı.

Gerekçeli kararda, sanıklardan şirket yöneticisi Okan Kösemen’in, Carlos Ghosn’un Japonya’nın Osaka şehrinden alınıp Türkiye’ye getirilmesindeki uçuşun her aşamasında pilotlar ve yer hizmetleriyle irtibatlı olduğu, pilotları yönlendirdiği belirtildi.

Carlos Ghosn’un yasa dışı naklinde herhangi bir para alışverişinin olmadığını savunan Kösemen’in, yazışmalarında “Ballı iş, karlı geçti.” gibi ifadelerin yer aldığı, hesaplarında olağan dışı hareketler tespit edildiği anlatılan kararda, sanığın bu uçuşta doğrudan maddi menfaat sağladığına dair şüphe kalmadığı vurgulandı.

Kararda, sanık pilot Noyan Pasin’in iki müzik kutusundan birinin rutin uygulama dışına çıkılarak uçağın kabin kısmına konulmasından herhangi bir şüphe duymamasının hayatın olağan akışıyla örtüşmediği aktarıldı.

Pilot Bahri Kutlu Sömek’in ise uçağın kalkış yapmadığı süreçte bir kişiyle yaptığı yazışmada, yolcunun gelip gelmediğinin sorulması üzerine “Yolcu geldi.” yanıtını vererek, Ghosn’un uçakta olduğunu bildiği anlatıldı.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…