Ekonomi

Memur maaşlarının yüzde 65’i temel ihtiyaç harcamalarına gidiyor

Türkiye Kamu-Sen, Araştırma Geliştirme Merkezi, Ağustos ayının asgari geçim endeksini açıkladı. Yayımlanan verilere göre, 5 bin 212 lira ücret alan bir memur, maaşının yüzde 65’ini temel ihtiyaçları olan gıda ve kira giderlerine harcıyor.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, ağustos ayının asgari geçim endeksini yayımladı. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Ağustos 2021 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 4 bin 352,58 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 9.095,37 lira olarak belirlendi.

Buna göre, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 144 TL ile yüzde 1,62 oranında arttı. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 41,34 TL artarak yüzde 1,23 oranında yükseldi ve 3 bin 390 TL olarak hesaplandı.

Gıda ve barınma ihtiyacı için ortalama 3 bin 389 TL harcama yapılıyor.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise Ağustos ayında 3 bin 389  lira olarak tahmin edilmiştir. Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Ağustos 2021 verilerine göre günlük 72 TL lira olduğu belirlenmiştir. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 2 bin 182 TL olarak hesaplandı. Buna göre, Ağustos 2021 itibari ile ortalama 5 bin 212 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 41ini oluşturuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1 bin 206,30 lira olarak belirlenen kira gideri ise Ağustos 2021 ortalama maaşının yüzde 23’üne denk geldiği belirtilen açıklamada, bir memurun ortalama maaşının yüzde 65,02’sinin yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayrıldığı belirtildi.

En son İçerik

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…

Asya borsaları geriledi

Asya Pasifik hisse senetleri satış ağırlıklı bir seyir izliyor. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Çarşamba…

Dünyanın en etkileyici 10 metro istasyonu

Metrolar günümüz kentlerinin en önemli ulaşım araçları. Yüz yılı aşkın bir süredir büyük kentlerde kullanılan…

İnsan doğmak insan olmak

İnsan doğmak ve insan olmak. Biri malum doğuştan, diğeri peki? İşte o sonradan olunan bir…