Ekonomi

İngiltere’de sıkılaşma

Avrupa Merkez Bankası’nın para politikasına yönelik sinyaller yakından izlenirken, İngiltere cephesinden sıkılaşma mesajı geldi. 

Sıkılaşma arifesindeki İngiltere Merkez Bankası’ndan (BOE) da gelen sinyaller kuvvetleniyor. BOE Başkanı Andrew Bailey daha sıkı para politikası için minimum kriterlerin karşılandığını belirterek gelecek yıl bankanın faiz artıracağı beklentilerini kuvvetlendirdi.

Çarşamba akşamı parlamentoda konuşan Bailey, merkez bankası üyelerinin ağustos toplantısında enflasyon hedefine ulaşma ve ekonomik toparlanma konusunda ikiye bölündüğünü söyledi.

Kendisinin de sıkı para politikası eğiliminde olan üyeler arasında bulunduğunu belirten Bailey, yine de bunun hemen bir faiz artışı anlamına gelmediğini vurguladı. Ağustos ayındaki BOE kararında faiz yüzde 0,1 seviyesinde tutulmuş, önümüzdeki yıllarda ılımlı faiz artışlarının gerekebileceği yönlendirmesi yapılmıştı.

Piyasalar AMB kararına odaklandı

İngiltere tarafından sıkılaşma mesajları gelirken piyasa aktörleri Avrupa Merkez Bankası’ndan çıkacak kararlara odaklandı.

Faizlerde değişiklik beklenmeyen toplantıda bankanın acil varlık alım programına (PEPP) yönelik sözlü yönlendirme takip edilecek.

Üyelerden gelen sinyallere rağmen fiyatlamalar, Lagarde’ın piyasaları ürkütmeyeceğine işaret ediyor.

İtalya-Almanya 10 yıllık tahvil getiri farkı 100 baz puanın biraz üzerinde seyrederken son üç ayın trendini koruyor.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…