Dünya

Gözler Avrupa Merkez Bankası toplantısında

Avrupa Merkez Bankası (AMB) faiz kararını 14:45’te duyuracak, bankanın başkanı Christine Lagarde 15:30’da kameraların karşısına geçecek.

Piyasa katılımcıları bu hafta, artan enflasyon ve sağlam ekonomik büyüme ortamında, pandemi dönemi teşvik tedbirlerini görüşmek üzere bir araya gelecek olan Avrupa Merkez Bankası’nı (AMB) yakından takip ediyor.

Bankanın içinden ve dışından kaynaklar, küresel tedarik zinciri sorunlarının her çeşit üründe fiyatları yukarı itmesi ile birlikte, AMB’nin parasal teşvikleri azaltma zamanının geldiğini düşünüyor. Ancak koronavirüse ilişkin belirsizlikler halen devam ediyor.

Berenberg Bank baş ekonomisti Holger Schmieding, araştırma notunda, “AMB acil varlık alımlarının hızını dördüncü çeyrekte azaltabilir, ancak bankanın büyük çaplı Pandemi Acil Satın Alma Programı’nı (PEPP) ne zaman ve nasıl kademeli olarak sonlandıracağını ve daha ılımlı bir büyüklüğe sahip olan standart Varlık Alım Programı’nı (APP) güçlendirip güçlendirmeyeceğini ya da ne ölçüde güçlendireceğini ve bunu daha esnek hale getireceğini duyurmasını beklemiyoruz” dedi.

Schmieding ayrıca, “Oldukça tartışmalı olması beklenen bu kilit kararlar muhtemelen Aralık toplantısına ertelenecek” şeklinde görüş bildirdi.

En son İçerik

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…

Asya borsaları geriledi

Asya Pasifik hisse senetleri satış ağırlıklı bir seyir izliyor. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Çarşamba…