Ekonomi

ESG yatırımı

Dünyanın en büyük varlık fonu olan Norveç varlık fonu sıfır karbon salınımı hedefine ulaşılması için gayrimenkul sektörüne yatırım yapmayı planlıyor.

Dünyanın en büyük varlık fonu olan Norveç Varlık Fonu, Paris Anlaşması çerçevesindeki karbon nötr hedefleri doğrultusunda 30 milyar dolarlık sürdürülebilir portföy yatırımı yapacağını duyurdu.

Karbon ayak izlerini azaltmaları için varlık yöneticileri üzerindeki baskı giderek artarken Norveç Varlık Fonu’nun gayrimenkul sektöründeki iklim risklerine yönelik yatırımı önemli bir yere sahip.

Norges Bank Yatırım Müdürü Mie Holstad, fonun çevresel, sosyal ve yönetişim (Esg) konularında iyi tanımlanmış politikalarının bulunduğunu ve varlık portföyünün şimdiden iklim risklerine karşı hazırlıklı olduğunu söyledi.

Norveç Varlık Fonu yılın ilk altı ayında yüzde 9,4 getiri sağlayarak 110 milyar dolar getiri kaydetmişti.

Oslo merkezli fon, hisse yatırımlarından yüzde 14 getiri sağlarken sabit getirili menkul kıymet yatırımlarından yüzde 2 kayıp yaşadı. Halka arz olmayan gayrimenkul yatırımları ise fona yüzde 4,6 kazandırdı. Yenilenebilir enerji altyapı yatırımları ise yüzde 1,9 zarar etti. Genelde ise fon gösterge olarak belirlediği getiri oranının 28 baz puan üstünde getiri sağlamış oldu.

Fonun CEO’su Nicolai Tangen enflasyonun getirilere yönelik en büyük tehdit olduğunu belirtirken hisse ve tahvillerin kırılgan olduğunu söylemişti.

Tangen’in CEO olmasıyla birlikte fon sürdürülebilir yatırımlara bağlılığını daha çok dile getirmeye başlamıştı. Fon çevre, sosyal ve yönetişim anlamında risk taşıyan şirketlerden çıkma planını hızlandıracağını belirtmişti. Fon aynı zamanda gelişmekte olan ülke yatırımlarını da aynı strateji kapsamında azaltmayı planlıyor.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…