Gündem

İstanbul’da ekmeğe zam yapıldı

İstanbul’daki bazı semtlerde fırınlar ekmeğin gramajını arttırdı ve bu artış ekmek fiyatlarına zam olarak yansıdı.

İstanbul genelinde 200 gramlık ekmek 2 liraya satılıyor. Ancak İstanbul’un bazı semtlerindeki fırınlar ekmeğin gramajını arttırarak ekmek satışında 2 lira yerine 2.50 lira talep etmeye başladı. Fırınların ekmek fiyatlarına yaptığı zamma halk tepki gösterdi.

Fırıncılar “Zam değil gramaj artışı” diyor

1 Eylül’den itibaren Kadıköy, Sarıyer, Beşiktaş, Üsküdar ve Beykoz’daki fırınlar ekmeği 2 yerine 2,5 liraya satmaya başladı. Fırıncılar ekmeğin gramajını 30-70 gram arttırdıklarını, zam yapmadıklarını, bu yüzden ekmek fiyatlarının arttığını söylüyor.

Halk ekmek fiyatlarının artışına tepkili

Fırına ekmek almaya geldiğinde fiyat artışıyla yüzleşen vatandaş, bunun gramaj artışından kaynaklanan bir fiyat artışı olmasını kabul etmeyerek, tepki gösteriyor. İhtiyacı olan ekmek miktarını bir önceki güne göre daha fazla para ödeyerek satın alan halk, ekmek fiyatlarından şikayetçi.

Fırıncıların aldığı karar zam prosedürüne uygun değil

“Son bir yılda un, maya, su, işçilik ücreti iki katına çıktı. Kiralar iki katına çıktı. Ancak ekmeğe bu zamlar yansımadı.” diyerek fiyat artışını savunan fırıncıların ekmeğin gramajını artırarak yaptıkları zam uygulaması keyfi bir uygulama olarak kabul görüyor.

Uzmanlar fırıncıların ekmeğe bağlı bulundukları ildeki Fırıncılar Odası ve onun üst kuruluşu olan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile birlikte karar vererek yapabileceğini savunuyor.

Yetkililer “Genel zam yok” açıklaması yaptı

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, İstanbul’da uygulanan zam oranlarıyla ilgili “Şu anda ülke genelinde uygulanan bir zam kararı yok. Bazı ilçelerdeki fırınlar gramaja göre fiyatı yükseltmiş. Bilindiği üzere ekmek maliyetleri çok yükseldi. Ekmek fiyatları enflasyonun çok altında kaldı. İlgili bakanlıklarla görüşmelerimiz devam ediyor. Maliyet oranları yükseldiği için ekmek fiyatları da etkilenecek.” diyerek olaylara ilişkin açıklama yaptı.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…