Ekonomi

Kuzey Akım 2 birkaç gün içerisinde bitecek

Sergei Lavrov, Kuzey Akım 2’nin inşaatının birkaç gün içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Rusya’dan Almanya’ya uzanan Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattının birkaç gün içerisinde inşaatının biteceğini söyledi. Yaptırımlar dolayısıyla durdurulan Kuzey Akım 2’nin inşaatı 2020’nin Aralık ayında yeniden başlamıştı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, ülkenin en büyük petrol şirketi Rosneft’in yakında tamamlanması beklenen Kuzey Akım 2 boru hattı üzerinden doğal gaz sevkiyatı gerçekleştirmek için başvuruda bulunduğunu ve konunun değerlendirildiğini açıklamıştı.

Şirketin Kuzey Akım 2 üzerinden doğal gaz sevkiyatı gerçekleştirmek istediğine dair girişimlerde bulunduğunu anlatan Novak, “Rosneft bu konuda başvuruda bulundu. Şu anda bakanlıkların görüşlerini bekliyoruz, sonrasında hükümet nezdinde konuyu istişare edeceğiz.” demişti.

Rusya, Avrupa’ya Ukrayna üzerinden aktardığı doğalgaz miktarını bu yıl kademeli bir şekilde azaltmaya başlamıştı. Tedarik sıkıntıları sonrasında Avrupa’da doğalgaz fiyatları 7 kattan fazla artarken maliyet baskısından dolayı doğalgazdan elektrik üretimi azalmış, üreticiler kömürden üretime yönelmişti. Kömürden üretimin artmasıyla beraber karbon izin kontratlarına talep artmış, Avrupa’da karbon fiyatları da 60 euronun üzerini görmüştü.

Avrupa elektrik fiyatları göstergesi olan Almanya-Avusturya elektrik fiyatları ise doğalgaz ve karbon emisyon izinlerindeki fiyat artışı sonrasında pazartesi günü finansal kriz zamanında ulaştığı seviyeyi aşarak yeni bir rekor kırdı.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…