Dünya

Japonya’da şaşırtan istifa düşüncesi

Japonya Başbakanı Suga, LDP yönetimine partinin liderliği için aday olmayacağını söyledi.

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, partisinin üyeleri ile yaptığı görüşmede, bir yılı aşkın görev süresinin ardından, istifa etmeyi planladığını söyledi. Bu adım halefinin kim olacağı konusunda bir yarışın başlamasına neden olacak.

Parti Genel Sekreteri Toshihiro Nikai, Cuma günü basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Suga’nın, Eylül ayının ilerleyen dönemlerinde iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) liderliği için yapılacak seçime katılmayı planlamadığını söyledi.

Nikkei 225 endeks vadeli kontratları bu gelişmenin ardından kazançlarını sürdürürken, yen dalgalı bir seyir izledi.

Nikai, “Bugünkü toplantıda, Suga koronavirüs politikasına odaklanmayı istediğini ve liderlik seçimine katılmayacağını söyledi ve “Doğrusu şaşırdım. Ancak bu kararı uzun süre düşündükten sonra aldığına inanıyorum” dedi.

Nikai, “Suga, Cuma günü parti üyelerine görev süresini tamamlamayı ve koronavirüs pandemisi ile mücadele etmeyi istediğini söyledi” şeklinde konuştu. Japonya’da Kasım ayının sonunda genel seçimler yapılacak.

Görev onayı geriliyordu

Suga’ya halk desteği, Japonya’da düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nın ardından virüs vakalarında görülen hızlı artış ile birlikte sert düştü.

Şimdiye dek parti liderliği için Suga’ya rakip olduğunu açıklayan tek üye eski dışişleri Bakanı Fumio Kishida oldu. Kishida, virüs politikalarını daha da sıkılaştırma ve daha genç yetkililer atayarak partiyi canlandırma taahhüdünde bulunuyor. Kamuoyu yoklamaları, halkın desteğinin hükümetin aşı konusundaki yetkilisi ve eski dışişleri bakanı Taro Kano’ya yöneldiğini gösteriyor.

Medya anketleri, eski savunma bakanı Shigeru Ishiba’nın sonraki başbakan için en popüler adaylardan biri olduğunu gösteriyor. Ishiba bir yıl önce Suga’ya karşı yarışmıştı.

En son İçerik

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…

Asya borsaları geriledi

Asya Pasifik hisse senetleri satış ağırlıklı bir seyir izliyor. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Çarşamba…