Borsa

Küresel piyasalarda düşüş bekleniyor

Jackson Hole’dan sonra artan risk iştahı biraz daha sakinleşirken düşüş beklentileri de dile getirilmeye başladı.

ABD borsaları Çarşamba günü karışık bir kapanış gerçekleştirirken, dolar ve tahvil getirileri beklentilerden zayıf gelen ADP verisi sonrası düştü.

Bloomberg anketinde 625 bin artış öngörülen ağustos ADP özel sektör istihdamında yükseliş 374 binde kaldı. ABD Markit İmalat PMI Ağustos’ta 61,1 ile tahminlerin hafif altında

kalırken, ISM imalat endeksi ise 59,9 ile beklentinin üzerinde açıklandı. Dow Jones günü yüzde 0,14 düşüşle, S&P 500 yatay, Nasdaq 100 de yüzde 0,19 yükselişle tamamladı. Teknoloji hisselerinin yükselişine destek verdiği Nasdaq 100 rekor kırdı.

Çarşamba 1 baz puan düşüşle yüzde 1,2936’dan kapanan ABD 10 yıllık tahvil getirisi yeni işlem gününde yüzde 1,30’un biraz üzerinde.

Bloomberg Dolar Endeksi ise dünkü yüzde 0,19’luk düşüş sonrası yatay. ABD vadeli endeksleri karışık seyrederken, Cuma günkü kritik tarım dışı istihdam verisi öncesi bugün TSİ 15:30’daki haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi izlenecek.

Asya’nın gündeminde Çin yönetiminin kısıtlayıcı düzenlemelerinin tepe yapmış olabileceği beklentisi ve Çin Merkez Bankası’nın, orta ve küçük ölçekli şirketlere kredi vermeleri için fonlama sağlayacağını açıklaması var. Bu sabah Japon Nikkei ve Hong Kong Hang Seng endeksleri sırasıyla yüzde 0,33 ve yüzde 0,15 yükseliyor, Çin CSI 300 ise yüzde 0,28 düşüşte.

S&P 500 için düşüş beklentisi

Citigroup Inc.’in ABD Hisse Baş Stratejisti Tobias Levkovich, bu yıl ve hatta gelecek yıl için öngördüğü seviyeleri çoktan aşan S&P 500 endeksi için olumsuz görüşünü koruyor.

Öngörülerinde kayda değer hatalar yaptığını kabul eden Levkovich, bununla birlikte S&P 500 endeksinin bu yılı 4 bin seviyesinde kapatacağı, Haziran 2022’ye kadar da 4 bin 350’ye çıkacağı görüşünde değişiklik olmadığını açıkladı.

S&P 500 Çarşamba günü bu iki seviyenin de üzerinde, 4 bin 524’den tamamladı.

Levkovich’in öngörülerini destekleyen unsurlar, ABD Başkanı Joe Biden’ın vergileri artırma planı ve S&P 500 endeksinin dot.com döneminden bu yana en yüksek çarpana yakın işlem görüyor olması. “Temkinli duruşun hatalı çıkması birini işinden edebilir” diyen Levkovich, “Yine de analitik sürecimizin arkasında durmak zorunda olduğumuzu düşünüyoruz” dedi.

S&P 500 endeksi ağustos sonu itibarıyla aralıksız 7 aylık yükseliş kaydetti. Yıl başından bu yana yüzde 20 yükselmiş durumda olan endeks, ocak ayında yapılan bir ankette Wall Street stratejistlerinin en iyimser yıl sonu tahminlerini de aşmış durumda.

En son İçerik

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 202 arttı

Antalya’ya gelen turist sayısı 13 Eylül itibarıyla 6 milyon 41 bin 439’a ulaşarak geçen yılın…

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…