Dünya

Guindos: Varlık alımlarına Eylül’de karar vereceğiz

AMB/Guindos: “Acil varlık alımlarını yılın son çeyreğindeki hacmine Eylül ayında karar vereceğiz.”

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, ekonomik durumun hala “kırılgan” olduğunun bilincinde olduklarını ve ekonomik projeksiyonlar yeterince güçlü olana kadar teşviklerin geri çekilmemesine bağlılıklarını sürdürdüklerini bildirdi.

İspanya’da yayınlanan El Confidential gazetesine konuşan Guindos, 2021 yılında ekonominin beklediklerinden daha iyi performans göstermekte olduğunu ve bunun ECB’nin önümüzdeki günlerde yayınlayacağı projeksiyonlara da yansıyacağını söyledi.

“Öncü göstergeler pozitif ve önümüzdeki günlerde gerçek rakamları da göreceğiz” diye konuşan Guindos, ana belirsizliğin Delta varyantının etkisi olduğunu, ancak yaptıkları değerlendirmelerin bu etkinin dört ay önceki projeksiyonların çok fazla etkilenmediği yönünde olduğunu vurguladı.

“Acil varlık alımlarını yılın son çeyreğindeki hacmine Eylül ayında karar vereceğiz”

Uyguladıkları para politikası tedbirlerinin pandeminin ekonomiye etkisini sınırlamayı, olumlu finansman şartlarını sürdürmeyi ve enflasyon hedefinin yakalanmasını sağlamayı amaçladığını anlatan Guindos, Avrupa ekonomisine bakıldığında ikinci çeyrekte çok toparlanma görüldüğünü ve bu toparlanmanın üçüncü ve dördüncü çeyreklerde de devam edeceğine inandıklarını ifade etti.

Avrupa ekonomisinin pandemi öncesi gelir seviyelerine bu yılın sonunda veya gelecek yılın başlarında ulaşabileceğini öngördüklerini belirten Guindos, “Acil varlık alımlarını yılın son çeyreğindeki hacmine Eylül ayında karar vereceğiz. Eğer enflasyon ve ekonomi toparlanır ise, para politikasını ve mali politikası kademeli olarak normalleştirmek akıllıca olur” diye konuştu.

En son İçerik

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…

Asya borsaları geriledi

Asya Pasifik hisse senetleri satış ağırlıklı bir seyir izliyor. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Çarşamba…