Dünya

Gensler: Kripto varlık platformları düzenlenmeli

SEC’in Başkanı Gary Gensler, Financial Times’a verdiği söyleşide, kripto para platformlarının düzenleyici kurallar çerçevesinde kalmaları çağrısına uymaması durumunda faaliyetlerini tehlikeye attığını belirtti.

ABD’nin menkul kıymetlerden sorumlu düzenleyici kuruluşu SEC’in (Securities and Exchange Commission) başkanı, kripto para platformlarının, ülkenin düzenleyici kuralları çerçevesi faaliyet göstermeleri çağrısına uymaması halinde, faaliyetlerine devam edebilmelerini tehlikeye attıkları uyarısında bulundu.

Başkan Gary Gensler, İngiliz gazete Financial Times’a verdiği söyleşide, ‘Teknoloji nötr’ tutumunun sürmesine karşın, yatırımcıyı koruma, yasa dışı faaliyetlere karşı mücadele ve finansal istikrarı sürdürme gibi gerekli kamu politikaları söz konusu olduğunda, kripto paraların farklı bir kapsamda yer almadığını söyledi.

Gensler, dünya genelinde kripto paraların yaklaşık 2 trilyon dolarlık değeri ile kamu politikası çerçevesine dahil edilecek seviye ve durumda olduğunu söyleyerek, “Tarih size, dışarıda kalmasının uzun sürmeyeceğini söylüyor. Finans nihayetinde güvene dayanır” dedi.

Gensler, işlem platformlarının yeterli sayıda kripto paranın menkul kıymet olarak nitelenmesi bazında SEC’e kayıtlarını yaptırmaları şeklindeki önerisine sektörün verdiği tepkiye ilişkin hayal kırıklığını da dile getirdi.

“Gelin, bizle konuşun,” diyen Gensler, daha iyisini yapacak çok sayıda platformun faaliyette olduğunu, ancak bunlardan birkaçının izin talep etmek yerine af dilediklerini kaydetti.

Kongre’ye yetkilerin belirlenmesi çağrısında bulundu

Coinbase yılın ikinci çeyreğinde 1,6 milyar dolar kâr açıkladı. Ancak ABD’de hangi regülatörün bu kuruluşları denetleyeceği açık değil. Gensler, Kongre’ye bu otoritenin daha da belirgin hale getirilmesi çağrısında bulundu.

Gensler, kripto para işlem platformları konusuna odaklandığını, zira bu “oldukça spekülatif varlıktaki” faaliyetin yüzde 95 ya da daha fazlasının yatırımcı korumasının “çok seyrek” olduğu bu gibi yerlerde gerçekleştiğini kaydetti.

Gensler, kripto paraların ve merkezi olmayan finans platformlarının, yasaların kolaylıkla uygulanabileceği geleneksel brokerlar olmaksızın var oldukları için regülatörler için zorluk oluşturduğunu sözlerine ekledi. Bunun yerine, bu platformların yatırımcıya birbiriyle daha doğrudan işlem yapma şansı getirdiğini belirtti.

Ancak Gensler, düzenleyici kuruluşların merkezi olmadığı varsayılan platformlar üzerinde bile yetkisini kullanabileceğini söyledi ve merkezi olmayan finansın yeni bir kavram olmadığını, ancak yüzyılın başında görülen denkler arası borç verme kuruluşlarının bir varyasyonu olduğunu ifade etti.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…