Makaleler

Bir evin bütün camlarını kırıp sonra kapısını çalamazsın

Hiç kimsenin gereksiz kalabalıklara ihtiyacı yok, dertsiz başına dert açmaya lüzum da yok.. mutluluğumuzu, huzurumuzu bozmaya çalışanlara gerek yok! Dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanan bütün Egosantrizm ya da beniçincilik (benmerkezcilik) yapanlara, her şeyi kendine dayandırarak, kendine bağlayarak, kendine indirgeyenlere, her şeyde kendi görüş açısından hükümde bulunan, her şeyde kendini esas alan ve kendi fikrini, mantığını ve duygusunu hareket noktası, örnek, ölçü ve merkez alanlara. Egosantrizmin pençesinde kıvrananlara söylüyorum. Hayatınızdaki konumu, pozisyonu, sıfatı ne olursa olsun. İster arkadaşınız, ister akrabanız, her kim olursa olsun hiç önemli değil.

Durması gerektiği yeri bilmeyenlere, haddini aşanlara! Söylüyorum! Hepimizin kuralları  var, kırmızı çizgileri var ve de olması gerekir. O çizgiyi a-şa-maz-sın! Bir evin bütün camlarını kırıp sonra kapısını ça-la-maz-sın!

Hadi yumuşayayım birazcık, büyük çoğunluğumuzun çok egosantrik hayatlar içinde yaşadığımızı ve bizim egoizmimize hizmet etmeyenleri onaylamadığımızı fark ettim. Acaba biz özşevkati yanlış anladık ve fazla mı kaçırdık? Yoksa tam aksi “ben kendimi sevmiyorum, o yüzden herkes beni sevsin psikolojisi” mi var bunun altında? Hadi dosta düşmana da göstereyim bakın herkes beni seviyor, ne kadar da popülerim (!) demek ki aslında ben sevilmeye değer biriyim diye çevremizi ikna etmeye mi çalışıyoruz? Yoksa ikna etmek istediğin aslında kendin misin? Sevilmeye değer misin gerçekten? Yoksa bu benmerkezci davranışlar aslında; öfke, hayal kırıklığı, sıkılma, onaylanma ve kabul görme isteğinin sonucu mu?

Önemli olan tek şey senin mutluluğun ve senin egoizmin mi? Hayat bu kadar sığ yaşanabilir mi? Bu sığ sularda insan boğulmaz mı? Bir kaşık suda boğulmak bu olsa gerek..olmaz..olamaz..Gel açılalım biraz, bu sularda yüzülmez.

Hayat ile kavgalı insanlar aslında kendiyle kavgalıdır. Çevrenizde böyle kişiler varsa, sakın  ayırmak için bile olsa o kavgaya girmeyin, zira kavgayı ayırmaya çalışanlar da illaki  nasibini alıyor. İstenmeyen bir iki yumruk da size denk gelebilir, demedi demeyin.

Hepimizin eksikleri var, kusurluyuz, onlarca yanlış yaptık ve de yapacağız bu çok doğal, ben kusurlu olmayı da çok seviyorum, hatalarıma gülebiliyorum bazen zekamla dalga geçebilirim fakat benim asıl savaşım aynı yanlışı tekrar ve tekrar yapmamaktan geçiyor. Ben akıllanmıyor ve defalarca yanlış olduğunu bildiğim halde aynı kusurları sergiliyorsam, yardım almam gerektiğini anlamam lazım. Demek ki, tek başıma bu sorunu çözemiyorum hep aynı yanlışa düşüyorum, o zaman bana uzanacak bir ele ihtiyacım var demektir.

Yardım istemek zayıflık değil bir ihtiyaçtır, dönem dönem hepimizin ihtiyacı olur, farzedin ki bir engeli aşamıyorsunuz ve bir kişi gelip elinizden tutuyor, sizin engeli geçmenize yardım ediyor, sonra yavaşca elinizi bırakıyor. Harika olmaz mı?

Hayatı düzgün yaşamak emek ister, kendine ve çevrene emek vermen gerekir, sevgi emektir. Emek vermezsen büyümez, yeşermez ve bir gün emek vermediğin, belki değer de vermediğin kişilerin sana boş gözlerle baktığını fark edersin. Üşürsün o gözlerde, sesin üşür, kalbin üşür. Üşümesin, kalbiniz sıcacık kalsın…

Kendinizi affedin, yanlış yapanları affedin derler ya, ben başka bir bakış açısı sunmak istiyorum; affetmek erdemdir elbette affedin ama yapılanı da asla unutmayın! Yoksa hayat tekrar hatırlatır sana neyi afettiğini! Hem de çok sertçe hatırlatır, bir kez daha yaşatarak.

Deneme yanılma yöntemi ile öğrenmek çok ağır bir öğrenme şeklidir. Gerek var mı? Bazen hayatın sana temizlik yapman gerektiğini söyler ve bazen duymak gerekir sadece.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…