Sektörel

Av sezonu başladı sektörden ilk uyarı geldi

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (SÜR-KOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, balıkçılık için balon balığının risk oluşturmaya devam ettiğini söyledi. 

Bloomberg HT’den İlayda Kılıçay’ın haberine göre ;

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (SÜR-KOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, balıkçılık sektörü için risk teşkil eden balon balığının Akdeniz bölgesinin ardından Ege’ye de sıçradığını söyledi. Özkaya, önlem alınmazsa bölgedeki yerel balıklarda azalma yaşanacağına dikkat çekti.

Denizlerde av sezonu 1 Eylül itibarıyla başladı. Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (SÜR-KOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, hamsi ve lüferin denizde bol olduğunu belirtirtti.

Özkaya iklim değişikliğinin etkisiyle sayısında artış yaşanan balon balığı hakkında ise şunları söyledi: “Balon ve aslan balığı önemli ölçüde Akdeniz’den Ege’ye sıçradı, yukarılara da çıkmaya başladı. Aslan balığı tüketilebiliyor ancak balon balığı hem av araçlarına çok zarar veriyor hem de bulunduğu bölgede diğer balıkların yaşama şansını kısıtlıyor.”

Yerel balıklar azalma riskiyle karşı karşıya

Balon balığını ekonomiye kazandırmak için çalışmaların devam ettiğini ve türün en çok Antalya’da görüldüğünü belirten Özkaya, “Balon balığının balıkçılık sektörüne zararı çok büyük. Bu süreç böyle devam ederse bölgedeki yerel balıklar azalacak. Bu soruna bir çare bulmak için hepimiz uğraşıyoruz” diye konuştu.

Özkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Balon balıklarının kesmesi nedeniyle denize atılan 300 oltanın ancak 100’ü geri alınabiliyor ve balık stoklarına zarar veriyor. Bir bölgede yıllık 10 ton balık yakalıyorsak bu miktar balon balığının gelmesiyle 7 tona geriledi. Aslan balığının da balık tüketimi çok fazla.”

Özkaya istilacı balıkların şu an için turizme etkisine yönelik bir endişenin ise olmadığını belirtti.

En son İçerik

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…

Asya borsaları geriledi

Asya Pasifik hisse senetleri satış ağırlıklı bir seyir izliyor. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Çarşamba…