Makaleler

Yüz yüze eğitim olsun mu olmasın mı?

Uzun bir süredir hayatımızın merkezi haline gelen Covid-19 salgını nedeniyle tüm dünya uzaktan eğitime geçmişti. Şimdi aşının bulunması, vaka sayılarının azalması derken dersler başladı. Yüz yüze eğitim diyerek maskeler ile öğrenciler okula gitmeye başladı. Bu fikir şuan ne kadar doğru bilmiyorum ama aklıma takılan noktalar yok değil.

Üniversitelerde yüz yüze eğitime başlayacaksa, başlansa da, sadece bir kişi ders sonrası pozitif çıkarsa bu ne demek oluyor? Yani pozitif öğrenci ile derse giren diğer öğrenciler bu durumda ne yapacak? Karantinaya mı alınacak veya karantinaya alındılar diyelim sonrasında bu öğrenciler dersten geri kalmayacak mı?

Bir diğer yandan yüz yüze eğitim olmazsa, uygulamalı dersi olan öğrenciler ne yapacak? Hibrit model konuşuluyor ki gayet mantıklı. Sonuçta bir tıp öğrencisi sadece uzaktan eğitim ile doktor olamaz veya kimya okuyan bir öğrenci laboratuvara gitmeden kimyager olamaz.

Bu açıdan bakıldığında yüz yüze eğitimin gerekliliği ama tamamen hayata geçirilirse getireceği sorunlar da çok fazla. Hiç kimse her gün PCR testi olarak derse zaten giremez veya maskeler ile günde 10 saat ders görmek de her yaşı sıkacaktır. Tam bu noktada bitmeyen bu hastalık daha nelere yol açacak kafalarda soru işaretleri yaratıyor. Ama en önemlisi de eğitim hayatına 2 senedir getirdiği duraksama bir yandan da toplumu geriye doğru itiyor maalesef.

Tüm bu sorunsallar ile birlikte bu konuya kısaca değinmek istedim. Kimileri için yüz yüze eğitim olmalı ama kimileri içinse birçok yeni sorunu beraberinde getirecek. Bakalım bu sene nasıl bir sene olacak öğrenciler açısından.

En son İçerik

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…

Asya borsaları geriledi

Asya Pasifik hisse senetleri satış ağırlıklı bir seyir izliyor. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Çarşamba…

Dünyanın en etkileyici 10 metro istasyonu

Metrolar günümüz kentlerinin en önemli ulaşım araçları. Yüz yılı aşkın bir süredir büyük kentlerde kullanılan…