Makaleler

Ekonomik kalkınma politikası

Eski savaşlar, askeri alanda gerçekleşirken soğuk savaş dönemi ile kurallar biraz farklılaştı ve nihayetinde günümüzde tamamen değişti. Asker sayısı, top, tüfek sayısı tek başına gücü ifade etmez hale geldi. Ekonomik güç, diğer unsurların çok önüne geçti. Ekonomik sınırların kalkması, globalleşme ve tek ekonomik pazar gibi olguların oluşması ekonomik gelişimin eskisine göre daha da artmasına neden oldu. Eskiden bir ülkenin şirketi en fazla o ülkeden gelir elde edebilirken artık pazarı tüm dünya haline gelebiliyor. Ülkelerin güç kriter sıralaması da değişmiş oluyor. Ekonomik güç, askeri gücü geçiyor ve ülkelerin gücünü oluşturan kriterlerin başında geliyor.

Yeni dünya düzeninde bilhassa ekonomik alanda kuralların değiştiğini her zaman dile getiriyoruz. Artık ülkelerin ekonomik gücü sahip oldukları ekonomik göstergelerinin yanında, sahip oldukları markaların gücü de ciddi manada önem taşıyor.

Ülkemizin gelecek adına atılım yapabilmesi, ekonomik gücünün maksimize edilmesinin yolu, markalaşma odaklı üretimi teşvik edecek politika oluşturmaktır. Yani Elon Musk gibi örnekler çıkartabilmek. Büyük sermaye gruplarının finanse ettiği, genç beyinlerin hayallerini gerçekleştirdiği ve geleceğin kurgulandığı iş modellerini teşvik eden bir program oluşturmaktan bahsediyorum. Selçuk Bayraktar örneği hepimizin gururu oluyor. Ama çok az insan Selçuk Bayraktar’ın neler çektiğini biliyor. Elde ettiği başarılar sadece ülkemiz sınırları içinde kalmadı, tüm dünyanın konuştuğu bir isim oldu. Ürettiği teknoloji dünyanın en iyisi durumunda. İşte devletimizin ortaya koyması gereken politika, bunun örneklerini çoğaltmak olmalı. İlla üretim, üretim ve inatla üretim. Aksi durumda ekonomik kalkınma noktasında ciddi eksiklikler yaşarız.

Ekonomik kalkınma seferberliği ilan edilmeli. Büyük sermayeli iş insanları devletimizin öncülüğünde Bayraktar modeli girişimlerde bulunmalı, devletimiz de geliştirdiği politikalarla bu türlü girişimlerin önünü açmalıdır.  Devlet garantörlüğünde böyle modellerin olduğunu düşünsenize. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? Bir o kadar da ütopik dediğinizi duyar gibiyim. Ütopik şeyleri gerçekleştiremezsek, gerçekleştirenleri izlemekle yetiniriz.

Benim görüşüme göre, ekonomik kalkınmanın ve güzel modeller oluşturmanın ilk yolu, teşkilatlanmada re-organizasyonel yapılanma gerçekleştirmektir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içerisinde kurulan kurulların, ofislerin ve başkanlıkların çalışma sistemleri henüz oturmadı. Bakanlıkların hala yeni sisteme direnç göstermesi, yeni kurulan birimlerin oturmamasının faturası ekonomik kalkınmada istenilen sonuçların elde edilememesine neden oluyor. Doğru sistem kurulmalı, sistemi işletecek olan personel liyakat esası ile seçilmelidir. Bunu başarabilirsek Bayraktar gibi başarılı örneklerin sayısı hızla artar, başaramazsak başarabilen ülkeleri izleriz.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…