Dünya

Çin’den ev kiralarına yönelik hareket

Çin, ev ve arsa fiyatlarında ki artışı kontrol altına almak için düzenleme hazırladığını duyurdu.

Çin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, salı günü yayımladığı bir bildiride şehirlerdeki ev kiralarının yüzde 5’ten fazla artmamasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Duyuruyla beraber Xi Jinping’in daha önce dikkat çektiği “ortak refah” hedefi yeniden akıllara gelirken düzenleyici kuruluşlar arsa ve ev fiyatlarını kontrol altına alabilmek için çalışmalarını hızlandırdı.

Yapılan açıklamada, kamu hizmetlerinin ve altyapının geliştirilmesinin planlandığı vurgulanırken şehirdeki kalkınma projelerinin ev fiyatlarında hızlı yükselişlere neden olmaması için çalışmalar yürütüleceği ifade edildi.

Çin’de büyük şehirlerde ev kiralarında yaşanan artış çoğunlukla dönüşüm projeleri için yerleşim yerlerinin yıkılmasından kaynaklanıyor.

Çin Çevreve Şehircilik Bakanı Wang Menghui, şu anda Çin’deki nüfusun yüzde 64’ünün şehirlerde yaşadığını 2011 yılında ise bu rakamın yüzde 51,3 olduğunu söyledi.

Wang’ın Bakan Yardımcısı Ni Hong ise hükümetin arsa ve ev fiyatlarını istikrara kavuşturmaya çalıştığını ve gayrimenkul sektörünün sağlıklı gelişimini sağlamaya çabaladığını söyledi.

Dünyanın diğer yerlerinde de kira ve ev fiyatlarını kontrol altına almak için çeşitli önlemler uygulanıyor. Berlin ev kiralarını dondurmuştu fakat sonrasında karar mahkeme tarafından bozuldu. İsveç’te ise emlak piyasasındaki düzenlemeleri azaltma teklifi siyasi bir kriz yaratmıştı.

En son İçerik

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…

Asya borsaları geriledi

Asya Pasifik hisse senetleri satış ağırlıklı bir seyir izliyor. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Çarşamba…

Dünyanın en etkileyici 10 metro istasyonu

Metrolar günümüz kentlerinin en önemli ulaşım araçları. Yüz yılı aşkın bir süredir büyük kentlerde kullanılan…