Gündem

12 yaşındaki yazılımcı 400 bin dolar kazanmaya ilerliyor

Ahmed beş yaşından bu yana kodlama yapıyor.

Benyamin Ahmed bir çoğumuzun 12 yaşındaki halinden farklı olarak okulda değil… Yüzmenin ve taekwondonun tadını çıkarıyor, bunlara ek olarak ise ‘kodlama’ öğreniyor.

Ahmed yalnızca beş yaşındayken, web geliştiricisi babası İmran’ı izledikten sonra programlamaya başladı.

Ahmed HTML ve CCS ile başladı ardından Javascript ve diğer programları da öğrenerek kodlama yeteneklerini geliştirdi.

Ahmed’in dikkatini son olarak NFT (non fungible token) yani bölünemeyen ve aynısından bir daha üretilmesi mümkün olmayan dijital varlıklar, akıllı sözleşmeler ve kodlama koleksiyonları çekmeye başladı.

CNBC Make It ekibi ile görüşen Ahmed, “Bu yılın başlarında NFT’leri öğrendim ve çok etkilendim çünkü NFT’leri blockchain üzerinden kolaylıkla transfer edebiliyor, el değiştirebiliyorsunuz” dedi.

Ahmed bunun ardından kendi NFT koleksiyonunu oluşturmaya karar verdi. Bu yazın başlarında oluşmaya başlayan ve Minecraft Yee Haa denilen ilk koleksiyon 40 renkli pikselize avatardan oluşuyor.

NFT nedir?

Türkçe karşılığı “değiştirilemez para-çip” olan non-fungible token (NFT) blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token demek. Alışılagelmiş coin ve token kavramından farklı biçimde çalışan NFT; benzersiz, değiştirilemez, orijinalliği ve mülkiyet hakkı mutlak olan bir varlık.

En basit tabirle değiştirilemez ve benzersiz olarak tarif edilebilecek nonfungible tokenler, birbirlerinin yerine geçemeyecek orijinallikte ve farklı değerlerde üretiliyor. NFT genellikle koleksiyon, dijital sahiplik ve mülkiyet hakları alanında tercih edilir. Kripto sanat eserleri, dijital koleksiyon ürünleri ve çevrim içi oyunlarda yer alan eşsiz dijital öğeler gibi şekillerde karşımıza çıkar. Bunlara dijital sertifika da deniyor.

Özellikle sanat eserlerinin telif hakları için NFT kullanımı günbegün artıyor. Çok sayıda dijital sanatçı, müzik grubu ve spor kulübü, daha önce bedava olan dijital ürünleri, bu yolla maddi gelire dönüştürebileceklerini keşfetti.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…