Dünya

“Ortak refah politikası zenginleri bitirmeyi amaçlamıyor”

 Han Wenxiu, ülkedeki sosyoekonomik eşitsizliğin azaltılmasını amaçlayan ulusal politikanın, “geliri düşük olanlara yardım etmek için zenginleri bitirmek” anlamına gelmediğini söyledi.

Merkezi Mali ve Ekonomik İşler Komisyonu Yetkilisi Han Wenxiu, Çin’deki gelir dağılımının yeniden düzenlemesini içeren “ortak refah” ismindeki ulusal strateji hakkında açıklamada bulundu.

Han, uygulanması amaçlanan ulusal politikanın “geliri düşük olanlara yardım etmek için zenginleri bitirmek” anlamına gelmediğini ve Çin’in “refahçılık tuzağına düşmeye karşı önlem alması gerektiğini” söyledi. “Önce zengin olanlar” geride kalanlara yardım etmeli diyen Han, toplumun sıkı çalışmaya teşvik edilmesi gerektiğini aktardı.

Han verdiği demeçte, “Yardım bekleyemeyiz, yardım için başkalarına bel bağlayamayız ya da yardım için yalvaramayız. Tembelliği desteklemiyoruz.” açıklamasında bulundu. Diğer taraftan, hayırsever bağışların vergilendirme politikası yoluyla teşvik edilmesi gerektiğine dikkat çeken Han, bağışların zorunlu olmadığını vurguladı.

“Yatırımcılar, Çin’de büyük bir değişimin yolda olduğuna inanıyor”

Çin’de bu ayın başlarında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in başkanlığında gerçekleşen bir toplantıda, ülkedeki yasal gelirin korunacağı, ancak “aşırı yüksek gelirlerin rasyonel olarak ayarlanacağı” açıklanmıştı. Ayrıca, Çin’deki yüksek gelirli grupların ve firmaların topluma daha fazla katkı sağlaması için teşvik edilmesi gerektiği belirtilmişti.

Söz konusu politika değişikliği, özellikle Çin’in dev teknoloji firmaları olmak üzere büyük işletmelere yönelik artan inceleme ve düzenleyici baskıların arttığı bir dönemde gündeme geldi. Yatırımcılar, hükümetin yaşam maliyeti baskılarını azaltmayı amaçlayan reformları agresif bir şekilde sürdürmesi nedeniyle Çin’de büyük bir değişimin yolda olduğunu düşünüyor.

En son İçerik

Devlet – İş Dünyası İlişkisindeki Gelecek

Türk iş dünyasının daha da ileri gidememesinin nedenlerinden biri, iş dünyasının devlet ile arasında olan…

Almanya’da IFO endeksi 5 ayın en düşük seviyesinde

Almanya’da iş dünyası güveni Eylül’de artan vakalar ve arz sıkıntıları nedeniyle 5 ayın en düşük…

Çin’de tarihi petrol satışı

Çin, stratejik rezervlerinden ilk petrol satışını PetroChina’nın birimi Hengli Petrochemical’a gerçekleştirdi. PetroChina yetkililerinden alınan bilgiye…

Çin kripto paraları tamamen yasakladı

Bloomberg News’in haberine göre Çin Merkez Bankası kripto paralarla ilgili tüm işlemlerin yasaklandığını duyurdu. Çin…

Ukrayna’da Türk SİHA’ları için fabrika kurulacak

Türkiye ile Ukrayna, savunma sanayii alanında iş birliğini artırıyor. Daha önce Türkiye'den İHA satın alan…

Citi, JPM, Morgan, Barclays: TCMB faiz indirimini raporlarında nasıl anlattılar?

Citi, JP Morgan, Morgan Stanley ve Barclays, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 100 baz puanlık faiz…