Borsa

Küresel piyasalarda ‘aşı onayı’ iyimserliği

Küresel piyasalar, ABD gıda ve İlaç İdaresi’nin Pfizer-BioNTech aşısına tam onay vermesinden sonra pazartesi günü yükseldi.

Asya Borsaları, ABD’deki aşılama çalışmaları ve ekonomik desteklerle yükselen ABD ve Avrupa borsalarıyla yükselirken Hazine tahvilleri düştü ve dolar zayıfladı.

Asya Pasifik hisse senedi göstergesi Şubat ayından sonraki en iyi iki günlük yükselişini kaydederken Çin’de teknoloji hisselerindeki toparlanma bu yükselişte etkili oldu. Hang Seng Teknoloji Endeksi salı günü yüzde 5 yükselirken Tencent hisseleri yüzde 6 civarında yükseliş kaydetti.

ABD ve Avrupa’da vadeliler Pfizer ve BioNTech aşısının tamamen onaylanmasından sonra hafif bir yükseliş kaydederken 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi Jackson Hole öncesinde yükseldi.

Aşının onaylanmasıyla beraber piyasalar bu hafta geçen haftayla karşılaştırıldığında daha iyimser bir hava içerisinde. Yatırımcılar ise varlık alımı azaltımına dair bir mesaj verilip verilmeyeceğini öğrenmek için perşembe günü gerçekleştirilecek Jackson Hole toplantısına odaklanmış durumda.

En son İçerik

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…

Asya borsaları geriledi

Asya Pasifik hisse senetleri satış ağırlıklı bir seyir izliyor. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Çarşamba…

Dünyanın en etkileyici 10 metro istasyonu

Metrolar günümüz kentlerinin en önemli ulaşım araçları. Yüz yılı aşkın bir süredir büyük kentlerde kullanılan…

İnsan doğmak insan olmak

İnsan doğmak ve insan olmak. Biri malum doğuştan, diğeri peki? İşte o sonradan olunan bir…