Ekonomi

Temettü ödemeleri salgın öncesine dönüyor

Küresel çapta yapılan temettü ödemeleri, salgın dönemindeki kısıtlamaların kalkmasıyla yükselerek salgın öncesi seviyelere dönmeye doğru ilerliyor.

Janus Handerson’ın pazartesi günü yayımladığı bir çalışmaya göre, küresel çapta temettülerin 2021 yılında 1,39 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Böylece temettüler salgın öncesi seviyelere geri dönmüş olacak.

Hissedarlara dağıtılan temettüler, Koronavirüs salgını ve hükümetlerin ödeme kısıtlamalarıyla beraber geçen yıl büyük bir gerileme kaydetmişti.

Küresel Temettü Endeksi ise ikinci çeyrekte ödenene temettülerin yüzde 26,4’lük bir artış kaydettiğine işaret ediyor. Temettü ödemeye yeniden başlayan şirketlerin toplam ödemeleri 33,3 milyar dolara ulaşırken bu artış ikinci çeyrekteki büyümenin neredeyse üçte birine katkı sağladı.

Janus Henderson Portföy Yöneticisi Jane Shoemake, “Küresel çapta temettülerin toplamı önümüzdeki 12 ayda büyük ihtimalle salgın öncesi seviyelere geri dönecek” dedi.

Şu anki küresel toparlanmanın 2008’deki finansal kriz sonrasındaki gibi zayıflayan bankalardan etkilenmeyeceğini söyleyen Shoemake, politika yapıcıların ekonomi desteklemek için parasal ve mali desteğe devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Küresel temettü ödemelerin neredeyse yarısını oluşturan bankaların temettü dağıtmasına getirilen kısıtlamalar 2020 yılındaki düşüşte etkili olmuştu ama kısıtlamaların ve önlemlerin yavaş yavaş kaldırılmasıyla beraber temettü ödemeleri yeniden yükselişe geçti.

Ağustos ayı başında Avrupalı bankaların birçoğu temettü ödemelerine yeniden başlayacaklarını duyurmuştu. Avrupa Birliği’nin bankalar için uyguladığı stres testinden bankaların güçlü bir performansla geçmeleri temettü ödeme kısıtlamalarının kaldırılmasında önemli bir rol oynamıştı.

En son İçerik

Devlet – İş Dünyası İlişkisindeki Gelecek

Türk iş dünyasının daha da ileri gidememesinin nedenlerinden biri, iş dünyasının devlet ile arasında olan…

Almanya’da IFO endeksi 5 ayın en düşük seviyesinde

Almanya’da iş dünyası güveni Eylül’de artan vakalar ve arz sıkıntıları nedeniyle 5 ayın en düşük…

Çin’de tarihi petrol satışı

Çin, stratejik rezervlerinden ilk petrol satışını PetroChina’nın birimi Hengli Petrochemical’a gerçekleştirdi. PetroChina yetkililerinden alınan bilgiye…

Çin kripto paraları tamamen yasakladı

Bloomberg News’in haberine göre Çin Merkez Bankası kripto paralarla ilgili tüm işlemlerin yasaklandığını duyurdu. Çin…

Ukrayna’da Türk SİHA’ları için fabrika kurulacak

Türkiye ile Ukrayna, savunma sanayii alanında iş birliğini artırıyor. Daha önce Türkiye'den İHA satın alan…

Citi, JPM, Morgan, Barclays: TCMB faiz indirimini raporlarında nasıl anlattılar?

Citi, JP Morgan, Morgan Stanley ve Barclays, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 100 baz puanlık faiz…