Borsa

Küresel piyasalarda Fed mesajları tedirginlik yarattı

Bloomberg HT’nin haberine göre Fed tutanaklarına yansıyan varlık alımlarının azaltılmasına yönelik tartışmalar küresel piyasalarda risk iştahı üzerinde olumsuz etki yarattı. Yetkililer her ne kadar varlık alımlarının azaltılması yönünde fikir ayrılığı yaşasa da bazı Fed başkanlarının bu konuda istekli sözleri piyasa fiyatlamalarını baskıladı.

Fed tutanaklarında zamanlama ve hız belirtilmemesine rağmen bazı üyelerin teşviklerin geri çekilmesinde istekli olduklarının ortaya çıkmasıyla hisse senetlerinde satışlar hızlandı.

MSCI Asya Pasifik endeksi bu yılın en düşük seviyesine gerilerken düşüşü Hong Kong sürükledi. Hang Seng endeksi yüzde 2’ye yakın kayıp yaşadı. Güney Kore Kospi’de de kayıp yüzde 1’i aştı.

Salı günü yüzde 1,1 ile sert düşen S&P 500’de ilk vadeli işlemlerde ılımlı kayıplar gözlendi. Fed tutanakları ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde fazla harekete yol açmazken getiri yüzde 1,26 seviyelerinde fiyatlandı.

Dolar ise Fed sonrası güçlü. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,3 yükselişle Mart sonundan bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Gelişmekte olan ülkelerin neredeyse tamamı dolara karşı değer kaybediyor. Güney Kore wonu ve Polonya zlotisi en çok değer kaybeden para birimleri arasında öne çıktı.

Delta endişeleri ve Fed tapering sinyaliye altıncı işlem gününde de gerileyen ABD ham petrolü 65 doların altına gerileyerek Mayıs ayı dip seviyelerine ulaştı.

Tutanaklarda teşviklerin geri çekilmesi mesajları dikkat çekti

Fed’in Temmuz toplantı tutanaklarında varlık alım azaltımı eğilimi gözlense de bunun ne zaman ve hangi hızda yapılacağına dair işaret yer almadı.

Tutanaklara göre bazı yetkililer ekonomik koşulların önümüzdeki aylarda varlık alım azaltımını gerektireceğini düşünüyor. Diğer üyeler ise azaltıma gelecek yıl başlamanın uygun olduğunu, bu durumda tapering kararının aralık ayında alınması gerektiğini belirtiyor.

Ayrışma ise daha çok işgücü piyasası gelişmelerinden kaynaklanıyor. Fed üyeleri arasında enflasyon hedeflerine ulaşıldığı yönünde genel kanı bulunsa da işgücü piyasalarında daha fazla iyileşme görülmesini isteyen üyeler teşviklerin geri çekilmesinde zamanlamanın ötelenmesini istiyor.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…