Dünya-Politika

IMF de Taliban’ın fonlara erişimini kısıtlıyor

ABD’nin ardından Uluslararası Para Fonu (IMF) de Afganistan’da Taliban’ın fonlara erişimini kısıtlama adımı attı. Kuruluş 500 milyon dolarlık fonu tanınmadığı için Taliban rejimine kapadı. Daha önce ABD Hazinesi de Afganistan’ın ABD’de tutulan fonlarını dondurma kararı almıştı. Afganistan’ın eski Merkez Bankası Başkanı da Taliban’ın fonlara erişiminin olmadığını belirtmişti.

Afganistan’da kontrolü ele geçiren Taliban’ın ülkenin rezervlerine erişimine yönelik kısıtlama kararları birbirini izliyor.

ABD Hazinesi’nin ardından Uluslararası Para Fonu IMF de Taliban’ın fonlara erişimini kısıtlama kararı aldı. IMF neredeyse 500 milyon dolarlık rezerv varlığı, uluslararası çapta tanınmadığı için Taliban rejimine kapadı.

ABD, Amerikan bankalarındaki hesaplarda tutulan milyarlarca dolarlık Afganistan hükümeti rezervlerini Taliban’ın erişimine karşı dondurmuştu.

IMF verilerine göre Nisan ayı itibarıyla Afgan Merkez Bankası’nın 9,5 milyar dolar rezerv varlığı bulunuyordu.

ABD’nin kararının ardından ABD’li Cumhuriyetçiler ABD Hazine Bakanı Yellen’a 500 milyon dolarlık IMF fonunun da Taliban erişimine karşı dondurulması çağrısını yapmıştı.

“Taliban’ın fonlara erişimi yok”

Eski Afganistan Merkez Bankası (DAB) Başkanı Ecmel Ahmedi, Afgan hükümetinin 9 milyar dolarlık nakit rezervlerinin büyük kısmının ülke dışında tutulduğunu bildirmişti.

Ahmedi, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Afganistan’da ABD’nin çekilmesinin ardından ülkenin büyük bölümünü kontrol altına alan Taliban’ın büyük kısmı ABD’de olan ulusal rezervlere erişemeyeceğini söyledi.

DAB’ın yaklaşık 9 milyar dolarlık varlığı bulunduğunu bildiren Ahmadi, söz konusu paranın fiziksel olarak DAB’ın Afganistan’daki kasasında olmadığını belirtti.

Ahmadi, bu paranın yaklaşık 7 milyar dolarının, tahvil, nakit, altın ve başka yatırım türleri halinde ABD Merkez Bankası’nda (Fed) tutulduğunu bildirerek, geriye kalan kısmın da İsviçre’deki Uluslararası Ödemeler Bankası’nda ve başka uluslararası hesaplarda olduğunu belirtti.

Ahmadi, ülkenin nakit rezervlerinin büyük kısmının ülke dışında olmasından dolayı Taliban’ın DAB’ın varlıklarının en fazla yüzde 0,2’sine erişim sağlayabileceğini vurguladı.

En son İçerik

Dönmez: Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk.…

Rusya’dan güçlü faiz artışı

Rusya Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa imza attı. Banka politika faizini yüzde…

İnstagram’da en çok takipçiye sahip 10 Türk üniversitesi

Üniversitelerin sosyal medya hesapları mevcut öğrencileri ve aday öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde takip edilmekte.…

AB uzun bir aradan sonra “ılımlı” Türkiye raporunu açıkladı

Türkiye’nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığını belirten raporda ekonominin işleyişiyle ilgili ciddi endişelerin devam…

HSBC dolar tahminini yükseltti

HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65'ten 9,80'e yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz…

Biden 2022’yi işaret etti

Joe Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye…