Biliyorum kulağa hiç hoş gelmiyor attığım başlık, çünkü içinde “sürü” kelimesi var ve sürü denince aklımıza gelen şey genellikle güzel bir resim olmuyor. O resmi değiştirin çünkü bahsi geçen sürü aslında insanların bir arada yaşamalarının sonucu içine düştükleri psikoloji ve bizler homo sapiens olarak bunun dışında kalsaydık, bu kadar evrimleşemez ve bu yüzyıllara kadar hayatımızı, soyumuzu idame edemezdik.

Yalnız yaşamaya uygun değiliz, sosyal varlıklarız ve sürü psikolojisinin inkar edemediğimiz konforuna kendimizi bırakmış durumdayız. Çoğunluğun yaptığından etkileniriz ve bu da bizi sürü psikolojisi ile tanıştırır istesek de istemesek de.

Hayatta en şaşırdığım şeylerden biri at binmeye başladığımda olmuştu; atların koşmayı sevmediklerini öğrenmem beni gerçekten hayrete düşürmüştü, eğer ki atına söz geçiremezsen ve ‘patron benim’i hissettiremezsen, bir anda durur ve gitmez. Atlar tembeldir. Engellerden her zaman atlamazlar mesela, o durur ve sen tek başına atlarsın veya uçarsın mı demeliyim! Evet çok şaşırmıştım, ne demek koşmayı sevmemek! Ya sen bir atsın! Dikilip durmak ne demek! Benzer ve bir o kadar da şaşırtıcı durum insanlarda da var. Hani bizi  muhteşem bir beynimiz var ya! Öyle ki, hâlâ tam anlamıyla çözemediğimiz, kapasitesini tam olarak kullanamadığımız bir beyin ve bu beyinde, aynı atlarda olduğu gibi  beni şaşırtan şey,  beynin de çalışmayı hiç sevmiyor olması, yani beyiniz koca bir tembel! O her şey hazır olsun ister.

Beyin bize “Hesap makinası varken yorma beni işte!” demiyor mu? Kafamızdan yapabileceğimiz hesapları bile cep telefonumuzdaki hesap makinasında yapmıyor muyuz?

Ve eğer birileri düşünüp çözüm bulmuşsa benim de kafa yormama gerek var mı diyor? Hazır düşünülmüş sonuç onaylanmışsa kabul etmek çok daha konforlu değil mi? Amerikayı yeniden keşfetmeyelim işte.

Sonuç istediğimiz gibi olmazsa da “herkes aynı hatayı yaptı nasılsa” diye kendimizi ikna etmek de çok kolay. Böylece suçluluk psikolojisinden de korunmuş oluyoruz.

Bir yerde okumuştum çok güzel bir cümleydi orada diyor ki “insanlar hataya grup halinde girerler ancak çıkmaları pek de öyle olmaz, toplu halde girilen o hatadan, uyanma sırasına göre tek tek çıkarsın!”

Elbette birlikte yaşamak için kurulan düzene, kurallara uyulması gerekir. Her şeye karşı gelelim anlamına gelmesin. Sürü psikolojisinin olumlu  ve de olumsuz yanları vardır. Bunları ayırt edebilmek önemli.

Her şeyi sorgusuz sualsiz ve sadece herkes öyle yaptığı için yapmanın en olumsuz yanı ise malesef inovasyon eksikliğidir.  Yani toplumsal, kültürel ve idari ortamlarda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanmasındaki başarısızlık olarak açabiliriz,  yenilikçilik. Sorgu sual yoksa ilerleme. Bu durumda yenilik nasıl olabilir? Olmuyor.

Şu an kullandığımız sosyal medya, tv kanalları bu sürü psikolojisini istedikleri yöne çekmeye çalıştıkları için artık beyin tembelliğini  bırakmamız gerektiğini düşünüyorum. Kapasitemiz  bu kadar sınırsızken kendi akıl süzgeçimizden geçmeyen bilgi kirliliklerinden etkilenmemeliyiz. Herkes öyle yapıyor ne olacak zihniyeti hiçbirimizi kurtarmaya yetmedi. Dere yatağına herkes ev yaptıysa, ne yazık ki hepsinin evi ve hepimizin canı yandı. 

Neye üzüleceğimizi şaşırdık. Bir felaket bitmeden bir diğeri başlıyor. Yaşadığımız her olayda, okuduğumuz ve duyduğumuz haberlerin önce doğruluğunu sonra da arkasından gitmemizi gerektirecek bir durum olup olmadığını mutlaka sorgulamalıyız.

Freud’ un kitle psikolojisini anlatan kitabını okumayanlara tavsiye ederim ve oradan bir alıntıyı paylaşmak istedim. Diyor ki,

    Her din aslında kendine inananlar için sevgi doludur ama o dine inanların dışında kalıyorsanız dinin sevgisinin de dışında kalırsınız.”

Sigmund Freud-kitle psikolojisi.

Elbette bizim konumuz din değil fakat kitle psikolojisinin olumsuzluğunu çok güzel anlattığı için paylaşmak istedim.

En son İçerik

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 202 arttı

Antalya’ya gelen turist sayısı 13 Eylül itibarıyla 6 milyon 41 bin 439’a ulaşarak geçen yılın…

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…