Altın

Altın Powell’ı geride bıraktı, sırada Fed tutanakları var

Altın yatırımcıları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın salı günü para politikasıyla ilgili bir yorumda bulunmamasından sonra çarşamba günü açıklanacak Fed tutanaklarına odaklanırken altın fiyatları yatay bir seyir izliyor.

Altın, Fed Başkanı Jerome Powell’ın salı günü gerçekleştirdiği toplantı sonrasında düşerken çarşamba günü açıklanacak Fed tutanakları öncesinde yatay seyrini koruyor. Gram altın ise 485 TL civarında işlem görüyor.

Altın yatırımcıları dikkatlerini çarşamba günü TSİ 21:00’da açıklanacak Fed tutanaklarına ve gelecek hafta yapılacak Jackson Hole sempozyumuna çevirdi. Powell ise salı günkü toplantıda salgının ekonomik toparlanmayı gölgelemeye devam ettiğini belirtti fakat para politikası ya da büyüme ile ilgili bir yorumda bulunmadı.

ABD’de perakende satışlar Temmuz ayında beklenenden fazla bir düşüş kaydederken fabrika üretimleri art arda dördüncü ayda da artmaya devam etti. Delta varyantı vakalarının artması ekonomik toparlanma görünümünü belirsizleştirerek varlık alımı azaltımı programının şu an öngörülenden daha ileri bir tarihte başlamasına neden olabilir. Bunun da altın fiyatlarını kısa vadede destekleyebileceği düşünülüyor.

Ons altın fiyatı

ABD’de beklenenden kuvvetli gelen tarım dışı istihdam verisi sonrasında gün içi işlemlerde 1.700 doların altını gören ons altın, delta varyantının ekonomik toparlanmayı baskılayabileceğine dair endişelerle kayıplarının bir kısmını telafi ederek 1.78o doların üzerine tırmanmıştı. Ons altın, çarşamba günü Fed tutanakları öncesinde 1.789 dolar civarında işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

1 haftadır Dolar/TL ’deki düşüş ve küresel altın fiyatlarındaki dalgalı seyir arasında sıkışan gram altın, dolar kurunun 8,43’e gerilemesine rağmen küresel altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte 485 TL civarında bulunuyor.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…