Dünya-Politika

ABD yaklaşık 9,5 milyar dolarlık Afgan rezervini durdurma kararı aldı

Taliban’ın Afganistan’ın kontrolünü ele geçirmesinin ardından ABD, yaklaşık 9,5 milyar dolarlık Afgan hükümeti rezervlerini dondurma kararı aldı.

ABD, Amerikan bankalarındaki hesaplarda tutulan milyarlarca dolarlık Afganistan hükümeti rezervlerini Taliban’ın erişimine karşı dondurdu.

Washington Post’un haberine göre kararı ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve OFAC yetkilileri alırken, ABD Dışişleri Bakanlığı da hafta sonu yapılan görüşmelere katıldı.

IMF verilerine göre Nisan ayı itibarıyla Afgan Merkez Bankası’nın 9,5 milyar dolar rezerv varlığı bulunuyor.

Öte yandan ABD’li Cumhuriyetçiler Yellen’a 500 milyon dolarlık IMF fonunun da Taliban erişimine karşı dondurulması çağrısını yaptı.

Afganistan’da yavaş tahliye

ABD bir yandan da ülkeden tahliye operasyonlarına devam ediyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Beyaz Saray’ın Taliban ile Kabil Havalimanı’na güvenli koridor sağlanması için görüşme yürüttüğünü belirtti.

ABD ağustos sonuna kadar Afganistan’dan personelinin tahliyesini bitirmek istiyor. Yaklaşık 11 bin Amerikalının Afganistan’da olduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan Taliban, Kabil’e girmesinin ardından ilk resmi basın toplantısını gerçekleştirdi.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit kapsayıcı bir hükümet kurma vaadi verirken “Şeriat kuralları sınırları içinde kadın hakları korunacak” açıklaması yaptı.

Taliban Sözcüsü, “ABD ya da komşu ülkelere karşı saldırılarda Afganistan’ın kullanılmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Hürriyet’e yaptığı açıklamada Kabil Havalimanı koruma görevi için “Şimdi yeni şartlar var. Henüz koruma kararı vermedik” diye konuştu.

En son İçerik

Avrupa’nın enerji sıkıntısı fabrikaları kapatmaya zorluyor

Avrupa’daki doğalgaz ve elektrik fiyatlarında rekor seviyelerin kaydedilmesi pandeminin etkilerinden toparlanmaya çalışan ekonomiler için yeni…

Fransa ve Avustralya’yı karşı karşıya getiren anlaşma

Avustralya'nın Fransa ile imzaladığı ve "yüzyılın anlaşması" olarak anılan 12 nükleer enerjili denizaltı alımına ait…

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 202 arttı

Antalya’ya gelen turist sayısı 13 Eylül itibarıyla 6 milyon 41 bin 439’a ulaşarak geçen yılın…

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…