Ekonomi

Çin’de karbon piyasasına ilgi yok

Çin’in geçen ay kurduğu Karbon Ticaret Sistemi’yle beraber işlem görmeye başlayan karbon izinlerinin fiyatı rekor düşük seviyeye gerilerken piyasada şu ana kadar yapılan işlemlerin yüzde 60’ı ilk gün gerçekleşti.

Çin’in karbon piyasası açıldıktan yaklaşık bir ay sonra yeni bir düşük seviye görürken şu ana kadar yapılan işlemlerin yüzde 60’ı piyasanın açıldığı gün gerçekleşti.

Piyasanın böyle bir durgunluğa girerek düşmesindeki ana sebebin ise piyasada Çin’in başlangıç için verdiği bedava karbon izinlerinin sayısının çok fazla olması ve kriterleri karşılamayan şirketlere çok az yaptırımlar öngörülmesi olduğu belirtiliyor.

Piyasadaki durgunluğun bir diğer sebebinin de Çin’in uyguladığı çerçevenin karbon emisyonu yoğunluğuna dayandığı için olduğu vurgulanıyor. Çin, Avrupa ya da Kanada’nın uyguladığı toplam karbon salınımı sisteminden ziyade üretilen birim enerji başına karbon salınım yoğunluğunu düşürmeyi amaçlıyor. Buna göre, enerji birimi başına karbon yoğunluğu düşse bile enerji üretiminin artmasıyla karbon salınımı artabilir.

Schroders ve Asyalı Yatırımcılar İklim Değişikliği Grubu ise Çin’in Karbon Ticaret Sistemi’nin (ETS) Asya’daki en büyük karbonla mücadele sistemlerinden biri olacağını belirtiyor.

Grubun analizine göre, başlangıçtaki sınırlı etki 2025’e doğru yeni sektörlerin eklenmesiyle daha somut bir hale gelecek ve böylece Çin’in karbon salınımı 2060 yılına kadar yüzde 30 ile yüzde 60 arasında düşüş kaydedecek.

Finansal aktörlerin girmesi 2028’i bulabilir

Çin’de ETS’ye katılım şimdilik enerji şirketleriyle sınırlı ve ticaret hesaplarının açılması için süreç çok uzun sürüyor. Hükümet ise hala ekonomik büyümeyi odağına almış durumda ve enerji fiyatları bu kadar yüksekken enerji piyasasına taban fiyattan başka herhangi bir uygulamada bulunmayı düşünmüyor.

Pekin Çevre Borsası Başkanı ise piyasaya türev enstrümanlar ve finansal oyuncuların girmesiyle birlikte piyasanın hareketlenebileceğini belirtirken bunun 2028 yılına kadar gerçekleşmesini beklemediğini söylüyor.

Çin’de karbon salınımı izinlerinin fiyatı pazartesi günü 7,87 dolara kadar inerek rekor düşük seviyeye gerilemişti.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…