Borsa

Küresel piyasalarda delta ve Çin etkisi

Küresel piyasalarda delta varyantının salgının seyri üzerinde yarattığı etki ve Çin’in regülasyon gündemi risk iştahını sınırlayan unsurlar olarak öne çıktı.

ABD Borsalarında yeni rekorlar kırılmasına rağmen delta varyantı etkisi ve Çin’in özel sektöre yönelik kısıtlayıcı tedbirleri Asya’da satıcılı bir görünüme yol açıyor.

Delta varyantı kaynaklı vakaların hızla arttığı Güney Kore’de Kospi yüzde 1’i aşan düşüşle Asya borsalarında kayıplarına öncülük etti. Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 endeksleri de değer kaybetti.Japon Nikkei 225 ise yatay.

ABD’de işsizlik maaşı başvurularının işgücü piyasasının toparlandığını teyit etmesiyle birlikte ABD 10 yıllık tahvilin getirisi bir ayın zirvesine yaklaştı. Getiri sabah saatlerinde yüzde 1,35 seviyesinde. Bloomberg Dolar Endeksi 1.148 seviyesinde yatay.

Petrol, delta varyantı endişesiyle haftalık kazancının bir kısmını geri veriyor. WTI ve Brent %0,6 günlük düşüş kaydediyor. Altının onsu ise 1.755 dolarda.

Rekor vakalar görülmeye devam ediyor

Bazı ülkelerde rekor günlük vaka sayısı görülmeye devam ederken bir yandan da üçüncü doz aşı tartışması sürüyor. ABD Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol ve Önleme Merkezi, bağışıklık sistemi kısıtlı kişilere üçüncü doz mRNA aşısı yapılmasını uygun bulduğunu belirtti.

Meksika’da ikinci gün üst üste rekor vaka sayısına ulaşıldı. Üst üste günlük vaka sayısı rekoru kıran Avustralya ise en kötü Kovid-19 kriziyle karşı karşıya.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…