Ekonomi

Sanayi üretiminde 10 ayın en hızlı yükselişi

Bloomberg HT’nin haberine göre sanayi üretimi Haziran ayında yüzde 2,3 ile 10 ayın en hızlı yükselişini kaydederken geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,9 artış kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Sanayi Üretim Endeksi’ne göre, sanayi üretimi Haziran’da aylık yüzde 2,3 yükseliş kaydederken yıllık yüzde 23,9 yükseldi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin aylık sanayi üretimi beklentisi yüzde 2,1 artışa yönündeyken yıllık beklentisi yüzde 21,7 artış olacağı yönündeydi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 24,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 13,9 arttı.

Sanayi üretimi büyüme için en önemli öncü göstergelerden biri olarak kabul edilirken büyümede dikkate alınan arındırılmamış verilere göre Türkiye’nin sanayi üretimi ikinci çeyrekte yüzde 40,3 artış gösterdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, salgından dolayı ciddi baz etkisi yaşanacak olan ikinci çeyrek için büyüme beklentilerinin yüzde 20’ler düzeyinde olduğunu söylemişti.

Haziran ayında sanayi istihdamındaki artış dikkat çekmişti

Haziran ayında açılma olduğu için beklendiği üzere ekonominin farklı sektörlerinde istihdam artışları gerçekleşirken Hizmet sektörünün toparlanma ayında istihdam artışında ilk sırada 296 bin ile sanayinin yer alması dikkat çekmişti.

Haziran ayında hizmet sektöründeki istihdam artışı ise 136 binde kaldı. Hasat mevsimi dolayısıyla tarımdaki yoğun aktivite istihdam artışına da yansıdı ve tarım sektöründe 163 binlik yeni istihdam yaratıldı.

Türkiye İç Giyim Sanayiciler Derneği Başkanı Nazım Kanpolat işsizlik verilerinin sektör açısından değerlendirmesinde “Pandeminin etkilerinden dolayı kapasite düşüklüğü oldu ama bundan sonraki süreçte ihracat açısından daha iyi bir sezon geçireceğimizi düşünüyoruz ve rakamların artacağını düşünüyoruz. SGK verilerine göre baktığımızda 592 bin kişi kayıtlı bu seneye baktığımız zaman 657 bin kişi kayıtlı olmuş durumda. Dolayısıyla bu önümüzdeki dönemde de olumlu olarak yansıyacaktır” demişti.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…