Ekonomi

Çin’de yeni regülasyon dalgası

Çin ekonominin büyük bir kısmını ve birçok sektörü etkileyecek yeni düzenlemeler için 5 yıllık bir taslak plan yayımladı.

Beş yıllık “hukukun üstünlüğünü güçlendirme” planını açıklayan Çin, birçok sektöre yeni regülasyon getirileceğinin işaretini verdi.

Çarşamba günü Devlet Konseyi ve Komünist Parti Merkez Komitesi tarafından açıklanan plan, ulusal güvenlik, teknoloji ve tekellere yönelik düzenlemelerde otoritelerin “aktif bir şekilde” çalışmasını öngörüyor.

Gıdadan ilaç sektörüne, büyük veriden yapay zekaya kadar birçok sektörde kanunların uygulanması güçlendirilecek. Son dönemde Çin küresel dev niteliğindeki şirketlerine yönelik soruşturmalar açmıştı.

Alibaba’ya açılan tekel soruşturmasını yurtdışı halka arzlara ilişkin siber güvenlik değerlendirmeleri takip etmiş, son olarak büyüyen özel okul sektörünün kar etmesinin yasaklanması sonucu Çin hisselerinde büyük satış dalgaları görülmüştü.

Yapılması planlanan regülasyonlar arasında şunlar yer alıyor:

  • Ulusal güvenlik, teknoloji, inovasyon, toplum sağlığı, kültür ve eğitim, etnik din, biogüvenlik, ekolojik medeniyet, risk önleme, anti-tekel ve dış ilişkiler bağlantılı konularda yasama sürecinin aktif bir şekilde yürütülmesi.
  • İlaç, doğal kaynaklar, ekolojik çevre, güvenli üretim, iş güvenliği, şehir yönetimi, ulaşım, finansal hizmetler ve eğitim ile ilgili kanunların güçlendirilmesi.
  • İnternet, finans, yapay zeka, büyük veri ve bulut sistemiyle ilgili yeni iş modellerinin sağlıklı gelişiminin iyi kanun ve yönetişimle beraber sağlanması.

En son İçerik

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…

Asya borsaları geriledi

Asya Pasifik hisse senetleri satış ağırlıklı bir seyir izliyor. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Çarşamba…

Dünyanın en etkileyici 10 metro istasyonu

Metrolar günümüz kentlerinin en önemli ulaşım araçları. Yüz yılı aşkın bir süredir büyük kentlerde kullanılan…