Ekonomi

Avrupalı Türklerin Türk turizmindeki yeri

AB’nin turizm konusunda Türkiye’ye karşı yumuşaması, Koronavirüs’te aşılama sürecinin hem Avrupa’da, hem de Türkiye’de artması gibi etkenler nedeniyle Avrupalı Türkler ‘in , bu yıl Türkiye’yi geçtiğimiz yıla göre daha fazla ziyaret etmesi bekleniyor.

TAVAK (Türk – Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen 9’uncu kez Avrupalı Türklerin Türk Turizmindeki Yeri Araştırmasına imza attı.

4 Ülkede yapılan araştırma

TAVAK Vakfı’nın 12-19 Temmuz tarihleri arasında Avrupalı Türklere yönelik Almanya, Avusturya, Hollanda ve İsviçre’de gerçekleştirdiği araştırma kapsamında geçtiğimiz yıla göre daha fazla sayıda Avrupalı Türk turistin Türkiye’ye geleceğini ölçmüştür. Araştırma kapsamına göre bu yıl Türkiye’ye gelecek Avrupalı Türk turistlerin sayısının artması bekleniliyor. Koronavirüs tedbirleri ve geri dönüşteki sıkıntıların azalması nedeniyle tatillerini Türkiye’de planlamaktadır. Buradan çıkan sonuçlar oransal olarak diğer ülkelere de yansıtılmıştır. Bu yıl ki araştırmanın sapma payı, yüzde 5 olmuştur.

Takriben 2,7 milyon Avrupalı Türk Türkiye’de tatilini planlamaktadır

Türkiye’ye 2 milyon 700 bin kadar Avrupalı Türkün geleceğinden hareket edebiliriz. Geçmiş yıllara bakıldığında 2014 ve 2017 yıllarında 2,7 milyon Avrupalı Türk turist Türkiye’ye gelmişlerdi. Son 10 yıllık süreçte en fazla sayıya 2019 yılında 2,8 milyon Avrupalı Türk turistle ulaşılmıştı.

Takriben her dört kişiden biri İzmir’e geliyor

Revaçtaki bölgelere baktığımız zaman, Avrupalı Türklerin, yüzde 46’sı bu yıl geldikleri zaman tatillerinin bir bölümlerini İstanbul’da geçirmeyi planlamaktadırlar. Antalya bu yıl düşüş göstermekte ve sadece yüzde14’ü Antalya’ya bu yıl gitmek istiyor. Bodrum yüzde 11 olurken, Çeşme ve Alaçatı’da bu oran yüzde 23’ye kadar yükseltmektedir. Bunun nedeni özellikle genç Avrupalı Türklerin özellikle Çeşme ve Alaçatı’ya çok rağbet göstermelerinden kaynaklanmaktadır.

Ege Kıyıları Avrupalı Türklerin Cazibe Merkezi: Gençler bu bölgeyi çok seviyorlar

TAVAK Vakfı olarak geçtiğimiz yıl Ege’de artan Avrupalı Türk turist sayısına yönelik gerçekleştirdiğimiz araştırmada Bodrum, Çeşme, Alaçatı, Urla, Fethiye gibi turizm destinasyonlarına yönelik Avrupalı Türk turistlerin yoğun ilgisini tespit etmiştik. Alaçatı bu konuda kalış süreleriyle ve Avrupalı Türk turistlerin sayılarıyla başı çeken bölge olurken bu yılda daha yüksek oranlarda Avrupalı Türk turistleri ağırlayacak.

Avrupalı Türklerin İzmir’de 600 Milyon Euro turizm harcaması yapacağı öngörülüyor

TAVAK Vakfı olarak 4 ülkede yaptığımız araştırma kapsamında Avrupalı Türk turistlerin Türkiye’de yapacakları harcamaları elde ettiği veriler çerçevesinde saptamaktadır. Bu yıl ortalama 1.100 Euro harcama yapacakları beklenilen Avrupalı Türk turistlerin toplamda 600 milyon Euro İzmir’de harcama yapacaklarını öngörmekteyiz.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…