Makaleler

Yavaşça yere bırak öfkeni

Hepimiz  çok öfkelendik, sadece ağaçlar, böcekler, canlılar değil en  çok yüreklerimiz yandı. Çaresizlik hislerin en ağırı.. gücümüz yetmedi.. yetemedik.. koruyamadık.. insanca tepkiler verdik.. suçlu aradık, yargıladık, haykırdık. O çaresizlik içinde, aynı fikirde olmadıklarımız bile bize düşman gibi geldi.. sesini çıkarmayanlara kızdık, neden bağırmıyor yoksa memnun mu bu durumdan dedik!! o kadar kimsesiz hissettik ki kendimizi, dünya’ ya seslendik “help” dedik, Allah’ını seven yardım etsin dedik. Kısacası çırpındık..ne yapacağını bilemedik hiçbir şeye yetemedik. Şu anda tamamen bitmese de, bu sürecin sonuna geldik çok şükür..

Bu yaşananlardan sonra hepimiz biliyoruz ki, hiç bir şey aynı olmayacak, çünkü kayıplar çok ağır, canlar gitti, ağaçlar gitti, evler gitti; küllerin altından ne acılar, ne yarım kalmış hikayeler çıktı yüreklerimizi dağlayan ve tabi çok şey  öğrendik, öğrendiğimiz kötü şeylerin yanında iyileri de vardı.. bir nebze de olsa içimize su serpen cinsten, hani birbirine hiç selam vermeden geçen komşular, başın sıkışınca ilk kimin koştuğunu gördü mesela, insan insana ne kadar  muhtaç onu anladık. Snopluğu bir yana bırakıp insanlık başlığı altında toplandık. Tek bir kıvılcım ile hayatların nasıl söndüğünü gördük. Sesimiz duyulsun diye haykırdık sosyal medyalardan, bazen dozunu bile ayarlayamadık haykırışlarımızın, çok normal, çok insanca bazen kontrolsüz tepkiler verdik.

Beraber yaşadık tüm bu duyguları kalbinde bir parça vatan sevgisi, hayvan ve doğa sevgisi olan herkesle ortak yaşadık duygularımızı fakat tamam artık, ağlama faslını ve haykırma kısmını geçmemiz gerekiyor. Ah ah kısmı geride kaldı. Bir üst level‘a atlamamız gerekiyor. Peki şimdi ne yapabiliriz bölümüne geçmeliyiz. Ne yapılacağı benim uzmanlık alanım değil o konuda ahkam kesmek haddim değil!  ben sadece kendi konumda konuşabilirim. Ve yapılacaklar listesine başlayabilirim.

İlk olarak hemen o öfkenizi ve nefretinizi yavaşça yere bırakın!.. ondan  beslenir hale gelmemeliyiz. Üzüntümüz kalacak, kalsın da zaten ve asla unutmayalım bu yaşananları, balık hafızalı olmayalım.. ama artık dilimizden, sayfamızdan zehir saçmayalım ne olursunuz. Artık farklı bir boyuta geçmemiz gerekiyor; yaralarımızı sarmak, birbirimize destek olmak, moral vermek gerekiyor.

Geçen hafta sevgi kazanacak demiştim ya işte tam zamanı, birbirimizin elinden tutma zamanı, birbirimize sarılma zamanı, artık öyle şeyler paylaşalım ki, kimse kendini yalnız hissetmesin, herkes birbirinden güç alsın.. haydi yeniden başlayalım.. yeniden inşa edelim, artık bundan sonrası önemli. Birbirimize acımasız cümleler kurmayalım, içim umut doldu, aramızdaki dayanışmayı görünce demek ki hala insanlık ölmemiş dedim, hala kelebeğe su içirmeye çalışan insanlar var benim ülkemde, gözlerim doluyor, buruk bir mutluluk sarıyor bedenimi, yasla karışık bir duygu,  aynı ruh durumumuz gibi karmakarışık. Yoksa dayanılmazdı bu acılara zaten.

Temizleyelim profillerimizi, hiç bir şey yıkamasın bizi, bizler Atatürk’ ün torunlarıyız. Ne olur yine ‘Sevgi’ kazansın.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…