Döviz

Petrolde düşen stok etkisi

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verilerinin ham petrol stoklarında düşüşe işaret etmesiyle salı günü yüzde 2’den fazla yükseldikten sonra çarşamba günü yatay bir seyir izliyor.

Petrol fiyatları, ABD’de azalan ham petrol stoklarıyla yükseldikten sonra yatay bir seyir izledi.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında salı gününü yüzde 2,7 yükselişle kapatarak varil başına 68 dolar civarına ulaştı. Özel sektörün desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre, ham petrol stokları 816 bin varil düşerken motor yakıtı stokları 1,11 milyon varil düşüş kaydetti.

Eğer API’nin verileri resmi verilerle doğrulanırsa bu Eylül ayından beri en uzun stok düşüş serisi olacak.

Piyasalar, Uluslararası Enerji Ajansı ve OPEC’in perşembe günü yayımlayacakları aylık piyasa raporunu yakından takip edecek.

Petrol piyasalarının yapısı da delta varyantındaki yükselişle birlikte zayıfladı. Brent petrolün farklı vadelerindeki fiyat farkı piyasanın baskılandığına işaret eden backwardation yapısında. Bu da yakın vadeli kontratların uzak vadeli kontratlara göre daha yüksek bir fiyattan işlem gördüğüne işaret ediyor.

”Asya’da birçok ülke aşılama oranlarını artırdı ve yakında kısıtlamaları gevşetecekler. Fakat kuvvetli küresel petrol talebinin yıl sonuna doğru yavaşlaması bekleniyor.”

IHS Markit Enerji Danışmanlığı Başkan Yardımcısı Victor Shum

Eylül vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, salı günü yüzde 2,7 yükseldikten sonra yüzde 0,3 düşüşle varil başına 68,11 dolar civarında bulunuyor.

Ekim vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, salı günü yüzde 2,3 yükseldikten sonra yüzde 0,2 düşüşle varil başına 70,46 dolar civarında işlem görüyor.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…