Ekonomi

Kardemir’den brüt kâr marjı rekoru

Kardemir’in net kârı ikinci çeyrekte 919 milyon TL olurken brüt kâr marjı geçen yıla göre 25,2 puan artarak yüzde 33,7 oldu.

Kardemir’in net kârı 2021’in ikinci çeyreğinde 770 milyon TL’lik piyasa beklentisinin üzerine çıkarak 919 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirketin operasyonel kârlılığı beklentilerin üzerinde gerçekleşirken tarihsel olarak kaydedilen en yüksek brüt kâr marjına da bu çeyrekte ulaşıldı.

Garanti BBVA Yatırım, brüt kâr ve FAVÖK’ün artan ürün fiyatlarının etkisiyle yıllık bazda çok yüksek büyüme kaydettiğinin altını çizerken brüt kâr marjının yıllık 25,2 puan artarak yüzde 33,7 olduğunu söyledi.

Şirketin 2020 yılı sonundaki 809 milyon TL’lik net borç pozisyonundan bu çeyrek 919 milyon TL’lik net nakit pozisyonuna döndüğünü söyleyen kurum, bunun çok önemli bir pozitif gelişme olduğunu belirterek “Kardemir’in sonuçlarını beğendik ve hisse etkisini olumlu olarak değerlendiriyoruz. Hisse için endeks üzeri tavsiyemizi devam ettiriyoruz” diye ekledi.

“Kur riski yönetimi sonuçlara olumlu yansıdı”

Yapı Kredi Yatırım, güçlü çelik makasının ve başarılı kur riski yönetiminin sonuçlara olumlu yansıdığını belirtirken şirketin ikinci çeyrek itibariyle nakit akışından korunma muhasebesini hayata geçirdiğini ve bunun da finansalları desteklediğini söyledi.

“Açıklanan sonuçları olumlu değerlendiriyoruz ve 12 aylık hedef hisse fiyatı tahminimizi 11 TL olarak koruyup, AL tavsiyemizi sürdürüyoruz” diyen kurum, hem satış fiyatının seyri hem de talebin canlı olmasından dolayı yılın ikinci yarısında da güçlü sonuçlar görmeyi öngörüyoruz.

Oyak’tan 2021 net kâr güncellemesi

Oyak Yatırım da Kardemir’in beklentileri aşan net kârını olumlu karşıladıklarını söylerken operasyonel performansın büyük ihtimalle 2021’in üçüncü çeyreğinde zirve yapacağını bellirtti.

“Hedge uygulamalarına başlanmasını olumlu buluyoruz” diyen kurum, 2021 için FAVÖK ve net kâr tahminlerini yükselterek 4.411 milyon TL ve 2.998 milyon TL’ye çıkardıklarını söyledi. Kurum önceki FAVÖK tahmini 3.166 milyon TL civarında bulunurken net kâr tahmini 1.847 milyon TL seviyesinde bulunuyordu.

En son İçerik

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 202 arttı

Antalya’ya gelen turist sayısı 13 Eylül itibarıyla 6 milyon 41 bin 439’a ulaşarak geçen yılın…

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…