Gündem

Trendyol/Çağlayan Çetin: Orta vadede halka arz planımız var

Bloomberg HT’nin haberine göre Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, 1,5 milyar dolarlık yeni yatırım ile şirketin değerlemesinin 16,5 milyar dolara ulaşmasına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Trendyol’un orta vadede halka arz planları olduğunu belirtti.

Bloomberg HT’ye konuk olan Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, Trendyol’un 1,5 milyar dolarlık yeni yatırım ile değerlemesini 16,5 milyar dolara çıkarması ve Türkiye’den çıkan ilk “decacorn” olması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Değeri 10 milyar doları geçen şirketler için kullanılan “decacorn” terimi, girişim sermayelerinin değerlendirilmesinde büyük önem taşıyor. Türkiye’den çıkan ilk decacorn olan Trendyol’un yatırım süreci hakkında konuşan Çetin, bu süreçte istedikleri yatırımcıyı yatırım turuna davet edebildiklerini ve Softbank’ın Türkiye’ye ilk yatırımının Trendyol’a olduğunu aktardı.

Çoğunluk hissesi Çinli Alibaba’da olan Trendyol’un yeni yatırımcıları arasında, Katar Varlık Fonu, General Atlantic, Japonya merkezli SoftBank Vision Fund 2, Berlin merkezli Princeville Capital ve Abu Dhabi’nin ulusal varlık fonu ADQ yer aldı.

“6 milyar doların üzerinde bir talep aldık”

Çetin, yatırım sürecini başlattıklarında, şirketin hissedarlık yapısını globalleştirmenin en önemli amaçlarından biri olduğunu söylediği değerlendirmesinde, “Aslında 1 milyar dolarlık bir yatırım sürecine girmiştik, fakat gördük ki Trendyol’a ve Türkiye’ye ciddi bir ilgi var. 6 milyar doların üzerinde bir talep aldık. Bu yatırımla ülkenin dijital ekosistemini de dünyaya açmış olduk. Büyüme hikâyemizin dünya genelinde destekleneceğini görüyoruz.” dedi.

Avrupa’da halka açık olmayan en büyük 3. teknoloji şirketi olduklarını açıklayan Çetin, e-ticarette sadece Avrupa’da değil, küreselde de “ciddi bir oyuncu” olduklarını, en büyük güçlerini ise Ar-Ge çalışmalarından aldıklarını söyledi. Çetin, şirketin bin kişiye yakın teknoloji mühendisi olduğunu, toplam istihdamının 20 bin kişi, toplam müşteri sayısının ise 30 milyona ulaştığını belirtti.

Çetin, şirketin yeni yatırım, istihdam ve büyüme hedefleri hakkında yaptığı açıklamada, “Orta vadede halka arz planımız var. Halka arz için 3-4 yılımız daha var.” ifadelerini kullandı.

Yabancı sermayeyi Türkiye’ye getirmeye devam edeceklerinin altını çizen Çetin, en önemli yatırımlarından birinin e-ihracat olacağını ve Türkiye’nin Trendyol’un en önemli ana pazarı olacağını vurguladı.

En son İçerik

Avrupa’nın enerji sıkıntısı fabrikaları kapatmaya zorluyor

Avrupa’daki doğalgaz ve elektrik fiyatlarında rekor seviyelerin kaydedilmesi pandeminin etkilerinden toparlanmaya çalışan ekonomiler için yeni…

Fransa ve Avustralya’yı karşı karşıya getiren anlaşma

Avustralya'nın Fransa ile imzaladığı ve "yüzyılın anlaşması" olarak anılan 12 nükleer enerjili denizaltı alımına ait…

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 202 arttı

Antalya’ya gelen turist sayısı 13 Eylül itibarıyla 6 milyon 41 bin 439’a ulaşarak geçen yılın…

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…