Ekonomi

Fed yetkililerinden varlık azaltma çağrıları

Fed Başkanı Jerome Powell’ın daha önce yaptığı “Varlık alımlarının azaltılmasıyla ilgili tartışmaların resmen başladığı” yönündeki açıklamasının ardından Fed yetkililerinin kamuya açık platformlarda konuya ilişkin değerlendirmeleri devam ediyor. Son olarak Atlanta ve Boston Fed başkanları konuya ilişkin görüşlerini dile getirdi.

ABD tarım dışı istihdam verisinin güçlü gelmesinin ardından Fed’den varlık alım azaltımı (tapering) zamanlamasına ilişkin ilk mesajlar Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ile Boston Fed Başkanı Eric Rosengren’den geldi.

İki Fed üyesi, işgücü piyasasındaki güçlenme dikkate alındığında Fed’in varlık alım azaltımına en erken Eylül’de başlaması gerektiğini kaydetti.

Bostic görece hızlı azaltımdan yana olduğunu belirtirken ipotek teminatlı menkul kıymetler ile devlet tahvili alımlarında aynı oranda azaltıma gidilmesi gerektiğini söyledi.

Fed’in sonbaharda varlık alımlarını azaltmaya başlaması gerektiğini belirten Rosengren ise varlık alımlarının istihdam yaratmaya artık yardımcı olmadığını, ev ve otomobil fiyatlarını yukarı çektiğini belirtti.

Fed’de bu yıl Bostic’in oy hakkı bulunurken Rosengren’in bulunmuyor.

En son İçerik

Avrupa’nın enerji sıkıntısı fabrikaları kapatmaya zorluyor

Avrupa’daki doğalgaz ve elektrik fiyatlarında rekor seviyelerin kaydedilmesi pandeminin etkilerinden toparlanmaya çalışan ekonomiler için yeni…

Fransa ve Avustralya’yı karşı karşıya getiren anlaşma

Avustralya'nın Fransa ile imzaladığı ve "yüzyılın anlaşması" olarak anılan 12 nükleer enerjili denizaltı alımına ait…

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 202 arttı

Antalya’ya gelen turist sayısı 13 Eylül itibarıyla 6 milyon 41 bin 439’a ulaşarak geçen yılın…

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…