Döviz

Petrol üç haftanın dibinden döndü

Petrol fiyatları, üç haftanın en düşüğüne geriledikten sonra salı günü piyasaların talep görünümüne odaklanmasıyla yükseldi.

Petrol, yatırımcıların talep görünümüne odaklanmasıyla üç haftanın dibinden döndü.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında önceki iki seansta yüzde 4’den fazla yükseliş kaydederek varil başına 67 dolar civarına yükseldi. Delta varyantı vakalarındaki artışa rağmen beklentiler küresel talebin güçleneceği ve piyasaların yıl sonuna doğru sıkılaşacağı yönünde.

Piyasalar, Uluslararası Enerji Ajansı ve OPEC’in perşembe günü yayımlayacakları aylık piyasa raporunu yakından takip edecek.

Petrol piyasalarının yapısı da delta varyantındaki yükselişle birlikte zayıfladı. Brent petrolün farklı vadelerindeki fiyat farkı piyasanın baskılandığına işaret eden backwardation yapısında. Bu da yakın vadeli kontratların uzak vadeli kontratlara göre daha yüksek bir fiyattan işlem gördüğüne işaret ediyor.

Eylül vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, yüzde 0,7 yükselerek varil başına 66,94 dolara ulaştı.

Ekim vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, pazartesi günü yüzde 2,4 düşüş kaydettikten sonra yüzde 0,5 yükselerek varil başına 69,35 dolar civarında bulunuyor.

En son İçerik

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 202 arttı

Antalya’ya gelen turist sayısı 13 Eylül itibarıyla 6 milyon 41 bin 439’a ulaşarak geçen yılın…

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…