Küresel anlamda bir felaketin kaçınılmaz izdüşümleri ülkemizde de kendisini gösteriyor.

Yaz aylarının hemen başında Marmara bölgesini etkisi altına alan müsülaj felaketine, içinde bulunduğumuz Temmuz-Ağustos döneminin büyük orman yangınları eklendi. Özellikle yangın sadece bizde mi etkili oldu? Hayır, ne yazık ki dünyanın akciğerleri ormanlar bütün dünyada etkili oldu. Diğer ifadesi ile bir tek bizim değil, bütün kainatın ciğerleri yandı ve ne yazık ki küresel anlamda topyekün bir savaşa girmez isek, yanmaya da devam edecek.

Küresel seviyeden ülke seviyesine, yerel seviyeye dönersek.

Ege bölgesinin pek çok yerinde bir anda başlayan orman yangınlarının perde arkasında pek çok neden yer alabilir. Sabotaj ya da kasten orman arazisinde başka amaçlarda kullanılmak üzere kasten başlatılabilecek olan yangınlar hakkında laf söylemek bu satırların yazarının boyunu aşar. Bu nedenle yazımızın ana temasını komplo teorileri değil, doğal afetle mücadelede ne yapabiliriz konusu oluşturacak veyazımızı çok önemli ama görülmeyen kahramanların sorunlarına yer vermeye çalışarak noktalayacağız. Önce bazı saptamalara yer verelim:

  1. Ciğerlerimiz yanarken, konuyu siyasi ranta ya da arazi çıkarına bağlamaya çalışanlara tanıklık etmekten büyük üzüntü duyduk. Lütfen bu kötü alışkanlıktan derhal vaz geçelim.
  2. Türkiye hangi kurum altında olursa olsun yangın söndürme uçaklarına sahip olmalıdır. Bu amaçla sarf edilecek paralar (şeffaf ve hesabı verilebilir olmak kaydıyla) bütün toplum tarafından desteklenecektir.
  3. Bazı siyasi kavgalara ve sorumluluk kimde sorusunun yüksek sesle seslendirilmesine rağmen ortaya çıkan toplumsal dayanışma hepimizin gururu oldu ve gelecek için daha da umutlanmamıza yol açtı.

Gelelim temel soruya, bütün bu olan biten arasında hepimizin gözü kulağı neredeydi? Hiç kuşkusuz “su”daydı. Hepimiz gözlerimizi gök yüzüne çevirdik, ama ne yazık ki uzun süre bir damla yağmur zerreciği yanan ormanların üstüne düşmedi. O yüzden yangının üstüne gökten su bırakacak olan uçağı, helikopteri bekledik. Yerin üstünde ise yangınla savaşanların öyküsünü izledik. Kahramanca alevlerle mücadele eden itfaiyecileri, orman bekçilerini alkışladık, onlara yardım etmek için seferber olan Türk insanının ne önemli bir kardeşlik duygusuyla birlikte yer aldıklarına tanıklık ettik.

Peki alevlerin içindeki bu insanların en önemli temel gereksinimleri neydi? Alevin üstüne dökecek bolca su, kendilerini hayatta tutacakiçme suyu ve suyun dondurulmuş hali olan buz.

Yolda alevlerle mücadele eden ağabeylerine su götürmek isteyen gencecik delikanlının yaşamını yitirmesinin acısını hep beraber yaşadık.

Bütün bunları izlerken galiba başka bir gurup üreticiye teşekkürü az gördük ya da aklımıza hiç gelmediler.

Kim mi onlar? Suyun kaynağında olanlar, suyu en saf, en içilebilir halde üretip yangınla savaşanların kullanımına sunanlar, doğal afet durumunun haricinde de soframızda, dolabımızda, yanı başımızda güvenle tüketmemizi sağlayanlar, diğer ifadesiyle su sanayicileri.

Hiç bu ifadeyi duymuş muydunuz? Şimdi bu satırları okurken suyun da sanayii olur mu diye düşündüğünüzü tahmin ediyorum. Evet var ve onlar bu ülkenin görünmez, sesi çok fazla işitilmeyen kahramanları.

Bundan böyle kendilerinin sesine yazılarımda çokça yer vereceğim. Şu kadarını belirterek bu yazıyı sonuçlandıralım. Hepimizin içtiği, zengin fakir ayırt etmeden sofralarımıza gelen su, eğer kendilerinden talep edilen maddi külfetler yerine getirilir de, tüketime sunulan fiyat 5 misline çıkarsa ne olur sorusunu hiç düşündünüz mü?

Küçük bir kopya verelim, zenginler içer, fakirler musluk suyu tüketirse acaba kamu sağlığı açısından ne tür problemlerle karşı karşıya geliriz?

Bir sonraki yazımızda su sanayicilerinin dertlerini daha etraflıca değerlendireceğiz.

En son İçerik

Fransa ve Avustralya’yı karşı karşıya getiren anlaşma

Avustralya'nın Fransa ile imzaladığı ve "yüzyılın anlaşması" olarak anılan 12 nükleer enerjili denizaltı alımına ait…

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 202 arttı

Antalya’ya gelen turist sayısı 13 Eylül itibarıyla 6 milyon 41 bin 439’a ulaşarak geçen yılın…

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…