10'lar

Dünyanın en çok kazanan 10 e-ticaret şirketi

Küresel anlamda ticaret e-ticaret sayesinde uzun bir yol kat etti. Covid-19 salgının da etkisiyle, online alışveriş yapanların sayısı arttı. Bu durum, e-ticaret şirketlerinin işine yaradı. Sayıları her geçen gün artan e-ticaret şirketleri, online alışveriş sayesinde kazançlarını katlıyor. Peki, en çok hangileri kazanıyor? İşte en çok kazanan 10 e-ticaret şirketi.

E-ticaret web sitelerinin gelir bazlı sıralı listesi sürekli değişiyor; çünkü her geçen gün daha fazla e-ticaret sitesi ekosisteme adım atıyor. 2020 itibariyle dünya genelinde 24 milyondan fazla e-ticaret web sitesi var.

Bunun yanında;

  • Perakende sektöründe e-ticaret büyümesi açısından Hindistan ilk sırada yer alıyor.
  • 2024 yılında tüm perakende satışların yüzde 95’i e-ticaret siteleri üzerinden yapılacak.
  • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 2020 e-ticaret gelirlerinin bir önceki yıla göre 56,4 milyar dolar artarak 600 milyar doları aşması bekleniyor.
  • Amazon; elektronik, ev tadilatı, yemek, spor ve fitness, sağlık ve tıp dahil olmak üzere birçok e-ticaret kategorisine hakim bir oyuncu olarak öne çıkıyor.
  • En çok kazanan e-ticaret şirketleri arasında ilk sırada yer alan Amazon’un mağazalarında 12 milyondan fazla ürün listeleniyor.
  • Çin’de 2023 yılına kadar e-ticaret sitelerinin 4 trilyon dolardan fazla gelir elde edeceği öngörülüyor.
  • eBay’deki tüm ürünlerin yüzde 80’inden fazlası yeni ürünler.

Bu verilerden de anlaşılacağız üzere online alışveriş son birkaç yılda önemli ölçüde büyüme kaydetti. Rakamlara göre pazarın daha da büyümesi öngörülüyor. Bu nedenle, dünyanın en büyük şirketleri e-ticaret pazarında büyük oyuncu olmak için yatırımlarını e-ticarete yönlendiriyor. Bu şirketlerden bazıları sektörde büyük isimler arasında yer alıyor. Bazıları da e-ticaret ekosisteminde nispeten pek bilinmiyor.

İşte dünyada en çok kazanan 10 e-ticaret şirketleri…

10- Chewy

Chewy, Haziran 2011 tarifinde Ryan Cohen ve Michael Day tarafından “Bay Chewy” adı altında kuruldu. Chewy, Inc. Florida eyaletine bağlı Dania Beach merkezli bir Amerikan online evcil hayvan maması ve diğer evcil hayvanlarla ilgili ürünlerin online satıcısıdır. Şirket; Amazon, PetSmart, Whole Foods Market ve Wayfair’den eski çalışanları ve yöneticileri bünyesine kattı.

Yıllık kazanç: 4.85 milyar dolar

9- Coupang

Coupang, 2010 yılında Bom Kim tarafından kuruldu. Güney Kore merkezli bir e-ticaret şirketidir. Güney Kore’nin en büyük online perakendecisidir. Şirketin “Rocket Delivery” adlı teslimat ağı, 5 milyondan fazla ürünün aynı gün veya sonraki gün teslimatını sağlıyor. Coupang, siparişlerinin yüzde 99,6’sının 24 saat içinde teslim edildiğini iddia ediyor.

Yıllık kazanç: 6.23 milyar dolar

8- Zalando

Zalando SE, merkezi Almanya’nın Berlin kentinde bulunan bir e-ticaret şirketidir. Şirket, moda ve yaşam tarzı ürünlerini 17 Avrupa pazarında müşterilerine sunuyor. Şirket, 2008 yılında ilk olarak “Ifansho” adıyla Almanya’da kuruldu. Daha sonra bu ad, İtalyanca “zalare” yani “şaka yapmak” anlamındaki “Zalando” olarak değiştirildi. İsveçli şirket Kinnevik , yüzde 21’lik pay ile Zalando’nun en büyük hissedarıdır. Haziran 2018’de Zalando, faaliyetlerini İrlanda ve Çek Cumhuriyeti’ne genişletti. Pazarlara Zalando’nun mevcut lojistik siteleri üzerinden hizmet veriliyor. Zalando, 12,59 milyar dolar piyasa değerine ulaştı. 2019 yılında toplam geliri 7,26 milyar dolar oldu. Bu rakamlarla en çok kazanan e-ticaret şirketleri arasında sekizinci sırada yer alıyor.

Yıllık kazanç: 7.26 milyar dolar

7- Wayfair

Amerika merkezli Wayfair Inc., mobilya ve ev eşyaları satan e-ticaret şirketidir. 2002 yılında kurulan şirket, daha önce “CSN Stores” adıyla biliniyordu. Dijital platform, 11 binden fazla global tedarikçinin sattığı 14 milyon ürüne erişim imkanı sağlıyor. Online şirketin merkezi Boston, Massachusetts’te bulunuyor.

Yıllık kazanç: 9.13 milyar dolar

6- eBay

eBay, dünyanın en büyük ve en çok kazanan online pazaryerlerinden biridir. Ana iş modeli; ürün listeleme, online açık artırma ve ürün satışı üzerine kuruludur. eBay’da 175 milyon aktif kullanıcı bulunuyor. Dev pazaryerinde 1,2 milyar ürün ve hizmet listeleniyor. eBay’da özellikle Uzak Doğu menşeli ve ağırlıklı olarak uygun fiyatlı ürünler büyük talep görüyor. Bu sebeple eBay’de yüksek rekabet söz konusu. Şirketin 28,74 milyar dolar piyasa değeri var. 2019 yılında 10,80 milyar dolar gelir elde etti.

Yıllık kazanç: 10.80 milyar dolar

5- Rakuten

Rakuten şirketi 1997 yılında kuruldu. Bugün “Japonya’nın Amazon’u” olarak biliniyor. Rakuten’in oldukça büyük bir pazarı var ve Japonya’daki internet kullanıcılarının yüzde 90’ı bu platformu online alışveriş için kullanıyor. Dünyanın dört bir yanına dağılmış 40 binden fazla şirketle, şirket sadece Japonya’da değil, küresel olarak kendisi için bir varlık oluşturdu.

Bu e-ticaret şirketi, diğerlerinin yanı sıra elektronik, ev aletleri, evcil hayvan malzemeleri, sağlık hizmetleri gibi çeşitli kategorilerdeki ürünlerle ilgileniyor. Platform hem B2B hem de B2C işlemlerini kolaylaştırıyor. Şirket, ayrıca Lyft ve Pinterest gibi diğer köklü platformlara yatırım yapmayı da planlıyor.

Yıllık kazanç: 11.60 milyar dolar

4- Suning

Suning.com, merkezi Çin’in Jiangsu eyaletine bağlı Nanjing kentinde bulunan en büyük hükümet dışı perakendecilerden biridir. Çin ve Japonya’daki 700’den fazla şehri ve e-ticaret platformunu kapsayan bin 600’den fazla mağazaya sahiptir. Suning.com’un piyasa değeri 13,47 milyar dolar. En çok kazanan e-ticaret siteleri arasında dördüncü sırada yer alıyor.

Yıllık kazanç: 38.06 milyar dolar

3- Alibaba

Alibaba, en çok kazanan e-ticaret şirketleri arasında önemli bir yer tutuyor. Bu e-ticaret devi, dünyanın üçüncü büyük pazarı olan Çin’de istisnai bir kaleye sahip olsa da, Alibaba, diğer pazarlara girmek ve küresel bir isim olmak için sürekli büyüyor. Jack Ma, Alibaba Group Holding Limitet’i 1999 yılında kurdu. Şirketin genel merkezi, Jack Ma’nın 1990’larda küçük şirketler için web siteleri yaparak girişimde bulunduğu Hangzhou’dadır. Şirket bugün, hem Alibaba.com hem de 1688.com’u işletiyor.

Yıllık kazanç: 56.15 milyar dolar

2- JD.com

ABD merkezli e-ticaret şirketlerinin çoğu dünyanın her yerinden online tüketicilere ulaşıyor. Buna rağmen çeşitli internet yasaları sebebiyle Çin’de pek başarılı olamadılar. Çin merkezli JD.com, bir anlamda Çin’in “Amazon” versiyonudur. “Jingdong” olarak da bilinen şirket 1998 yılında “360Buy” adıyla Liu Qiangdong kuruldu; ancak 2004 yılında online ticarete başladı. Şirketin merkezi Pekin’de bulunuyor ve son birkaç yıldaki hızlı büyümesi göz önüne alındığında, Alibaba da dahil olmak üzere daha büyük e-ticaret şirketleri bunu bir tehdit olarak görüyor.

Yıllık kazanç: 82.80 milyar dolar

1- Amazon

Amazon, şüphesiz dünyanın en popüler e-ticaret platformudur. Şirket, 1994 yılında Washington’da online kitap satıcısı olarak e-ticarete başladı. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Amazon Inc. sayesinde artık dünyanın en zengin insanlarından biri oldu. Bugün Amazon, ürün yelpazesi çeşitliliği ile online perakende sektöründe lider bir şirket haline geldi.

Yıllık kazanç: 108,5 milyar dolar

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…