Makaleler

AB, Türkiye’ye ciddi yardım sunmalı

Türkiye, tarihinin en trajik dönemlerinden birini yaşıyor. Yangın felaketi Türkiye’nin nefes aldığı ciğerleri olan ormanlarını yakmış bulunuyor. Ormanlarımız yandı,  hayvanlarımız telef oldu,  insanlarımız hayatını kaybetti, birçok ev yandı. Türkiye şu anda ciddi şekilde yardıma muhtaç durumda. Bu nedenle Türkiye burun büyüklüğü yapmamalı, gelen yardımları kabul etmelidir.

AB bu konuda Türkiye’ye ne gibi destekler verebilir?

Ülkelerin başına bazen böyle felaketler gelir. Dostlar ve bağlı bulundukları kurumlar felaket yaşayan ülkeye yardım eder. Dostlardan fazla ses çıkmadı ama 1963’ten beri belirli bir şekilde bağlı bulunduğumuz fakat tam üye olamadığımız AB, şimdi Türkiye’ye yardım yapmalı. AB bütçesinin yüzde 6’sı belirli felaketler ve sorunlu durumlarda yardım yapılmak için kullanılır. Şu anda AB’nin bütçesi 170 milyar Euro ise bunun yüzde 6’sı neredeyse 10 milyar Euro’dur. Bu kaynaktan belirli ölçüde Türkiye yararlanmalı ve ormanlarımızı yeniden yaşatmalı ve kaybettiğimiz hayvanların yerini doldurmalıyız. Evlerini barklarını kaybetmiş insanlara bir şekilde can suyu vermemiz lazım.

Türkiye, AB’den yardımları hak ediyor

Türkiye’ye 2011’den bu yana gelen Suriyeli sığınmacılar için AB kaynaklarından “çerez parası” olarak 3’er milyar Euro aldı. AB, şimdi Türkiye’nin yaşadığı bu felaket sonrası iyi niyetli olduğunu göstermelidir. AB ülkelerinden İspanya ve Hırvatistan uçak yolladı. AB özellikle tarımsal garanti fonundan Türkiye’ye yitirilen tarım alanlarının tekrar kazanılması konusunda para yardımı yapabilir. Bu da AB’nin sorumluluğudur. Yanan hayvanların sayısını hiç birimiz bilmiyoruz. Bu konuda Türkiye’nin direkt olarak yardıma ihtiyacı var. Bu yardımı beklemek Türkiye’nin ve Türk insanının direkt hakkıdır. Büyüklük böyle durumlarda yapılmaz. İlgili alanda kamu kurumları hemen atılımlar yapabilirler.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…