10'lar

Dünya tarihinin bilinen en büyük 10 orman yangını

Türkiye’de Manavgat’ta başlayıp 44 ilde 197 adet yangın meydana geldi. Bunlardan 185’i kontrol altına alınıp 5 ildeki 12 noktada söndürme çalışmaları 10. gününde devam ederken, akıllara geçmişten bugüne dünyadaki en büyük orman yangınlarını getirdi.


Türkiye’de Manavgat’ta başlayan ve ardından farklı noktalarda meydana gelen can yakıcı orman yangınlarıyla mücadele ederken, tüm dünyada birçok farklı ülke de bugüne kadar görülmemiş düzeyde orman yangınlarıyla aynı anda mücadele ediliyor. Temmuz ayının başından bu yana ABD’nin Kaliforniya eyaleti, Rusya’nın Sibirya bölgesi, İspanya, İtalya ve Yunanistan başta olmak üzere birçok ülke, yüksek sıcaklıklar sonrası çıkan orman yangınlarını söndürebilmek için acil durum ilan etmiş durumda.

Bu yangınların nasıl çıktığı neyin sebep olduğu ise merak konusuyken uzmanlar, ortalamanın üzerinde görülen hava sıcaklığı, kuraklık ve rüzgarların tetiklediği orman yangınlarının ana sebebinin küresel iklim değişikliği ve ısınma olduğuna dikkat çekiyor.

İnsanların ya da doğal sebeplerin neden olduğu orman yangınları ekolojik birçok zarara neden olur. Bunlardan en bilinenleri iklim değişikliği ve kuraklık. Dünyamız tarih boyunca orman yangınlarından etkilenmiş, birçok şehir tahrip olmuş ve yeniden inşa edilmek zorunda kalınmıştır. Peki, dünyadaki en büyük orman yangınları neler? Bu yangınlar hangi ülkelerde yaşandı, ne kadar zarar verdi?

İşte tarihin en büyük orman yangınları…

10- 1871 Peshtigo Yangını (ABD)

Büyük Chicago yangını ile aynı anda başlayan Peshtigo yangını tarihin en ölümcül yangınlarından biri olarak kayda geçti. 1 milyon 200 bin dönümlük alanın küle döndüğü yangında 2 bin 500 kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

9- 1910 Büyük Ateşi – 3 milyon dönüm (ABD)

1910 yazında, yıkıcı bir orman yangını serisi Idaho, Montana ve Washington’u etkisi altına aldı. 20 Ağustos’ta başlayan yangının ardından toplam bin 736 yangın çıktı. 3 milyon dönüm arazi yok oldu.

8-  2010 Bolivya Orman Yangını – 3,7 milyon dönüm (Bolivya)

2010 kuraklığı, Bolivya’nın son 30 yılda gördüğü en kötü şeylerden biriydi. Ülkede o yıl 47 binden fazla yangın meydana geldi. Yaklaşık 4 milyon hektarlık alan alevlere teslim oldu.

7-  1950 Chinchaga yangını – 4 milyon dönüm (Kanada)

2 Haziran 1950’de Kanada’nın Britanya Kolumbiyası’nda küçük bir orman yangını başladı. Yaşam alanlarına 15 km uzaklıktaki bu yangın görmezden gelindi. O küçük yangın birkaç gün içinde Alberta’nın Chinchaga vahşi topraklarına geçti. 222 gün devam eden yangında 245 kilometre uzunluğunda bir orman şeridi yok oldu. Yangın yerleşim yerlerine kadar ulaştı.

6- 1919 Büyük Ateşi yangını – 5 milyon dönüm (Kanada)

1919’da Edmonton şehrinin kuzeyinde başlayan orman yangını 5 milyon dönüm araziyi yaktı. Bölgede ahşap endüstrisi için kesilen ağaçlar, alevlerin hızla yayılmasına katkı sağladı. 11 kişi hayatını kaybetti. Yüzlerce insan evini kaybetti.

5- 1939 Kara Cuma çalı yangını – 5 milyon dönüm (Avustralya)

13 Ocak 1939’da Avustralya’nın Victoria kentinde başlayan çalı yangını, kuraklık ve şiddetli rüzgarın etkisiyle 5 milyon dönüm orman alanının küle dönmesine yol açtı. Bölgedeki tüm ilçeler yangına teslim oldu. 71 kişi hayatını kaybetti. Toprak verimliliği ve su rezervleri de olumsuz etkilendi.

4- 1989 Manitoba Orman yangınları – 8.1 milyon dönüm (Kanada)

1989 yılında, Kanada’daki Manitoba eyaleti, 8.1 milyon dönümlük orman yangınlarına maruz kaldı. Yüzlerce farklı bölgede başlayan yangınlar nedeniyle binlerce kişi bölgeden tahliye edildi. Birçok aile evini yangında kaybetti.

3-  2014 Kuzeybatı Toprakları yangınları – 8.4 milyon dönüm (Kanada)

2014 yılında, Kanada’nın kuzeybatı topraklarında yangın meydana geldi. Birden fazla noktada başlayan yangınlar 8.4 milyon dönüm araziyi etkiledi. Alevler o kadar büyüktü ki Kanada’nın güneyindeki eyaletlerde, ABD’nin bazı eyaletlerinde ve birkaç Batı Avrupa ülkesinde hava kalitesi ciddi oranda etkilendi.

2- 2003 Sibirya Tayga yangını – 47 milyon dönüm (Rusya)

2003 yılında Rusya’nın Sibirya’da bölgesinde artan sıcaklıklar ve donmuş toprakların erimesi sonucu orman yangınları başladı. Sibirya Tayga yangınında 47 milyon dönüm orman alevlere teslim oldu. Yangın, uydu görüntülerine yansıdı. Avrasya’nın duman altında kaldığı görüldü. Bu yangın ozon tabakasının incelmesinde büyük rol oynadı.

1- 2019-2020 Avustralya Orman Yangınları – 80 milyon dönüm

Tarihin bilinen en büyük yangını Avustralya’da geçtiğimiz yıl yaşandı. Haziran 2019’da başladı ve 240 gün sürdü. Yaklaşık 8 milyon hektarlık alan alev alev yandı. Yangında 2 bin 500’den fazla bina kullanılmaz hale geldi. 34 kişi hayatını kaybetti. 3 milyardan fazla hayvan telef oldu.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…