Ekonomi

Batarya tesisine proje bazlı devlet desteği

Kayseri’de Aspilsan Enerji’nin lityum-iyon batarya üretim tesisine proje bazlı devlet desteği verilecek. 1 Mart 2020 başlangıç tarihli projenin toplam sabit yatırım tutarı 722,5 milyon TL olarak belirtildi.

Kayseri’de kurulu lityum-iyon batarya üretim tesisine çeşitli vergi istisnaları ile enerji ve personel desteklerini içeren ürün çeşitlendirme amaçlı proje bazlı devlet desteği verilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, Aspilsan Enerji tarafından yapılacak 1 Mart 2020 başlangıç tarihli projenin toplam sabit yatırım tutarı 722,5 milyon TL olarak belirtildi.

Yatırım süresi sonunda yıl başına toplam 414 bin 491 adet silindirik batarya ve 3 bin 432 adet prizmatik batarya üretim kapasitesi öngörülen proje için yatırım süresi 7 yıl, ilave istihdam sayısı 481, nitelikli personel sayısı ise 40 olarak belirlendi.

Kararlara projeye; gümrük vergisi, KDV istisnası ve iadesi, vergi indirimleri, 10 yıl süreli SGK prim, gelir vergisi stopaj, 5 yıla kadar ve 30 milyon TL sınırlı nitelikli personel, 10 yıla kadar ve 100 milyon TL sınırlı enerji tüketim destekleri sağlanacak.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…