Makaleler

Küçüldük, yandık, koruyamadık

Öncelikle güzel bir başarı hikayesi ile başlayalım.

“Hayalini geniş tut. Uçak yapmayı bile düşün. Cemiyeti kur ve bana çalışmaya başladığınızı bildir” diyor Mustafa Kemal Atatürk Türk Tayyere Cemiyeti’nin kuruluş talimatını verirken.

Açılış konuşmasında da şu cümleyi kuruyor; “İstikbal göklerdedir, çünkü göklerini koruyamayan milletler yarınlardan asla emin olamazlar. Her işte olduğu gibi…”

1925’de kurulan Türk Tayyare Cemiyeti, 1935’te Türk Hava Kurumu adını alıyor. Atatürk o kadar önemsiyor ki bu kurumu, bağış yaptığı gibi ayrıca “Nutuk” eserinin basım-yayım gelirinin de THK’ye verilmesini istiyor.

Atatürk beklentisinin sadece pilot eğitmek ve uçak almak olmadığını da, “Bütün tayyarelerimizin ve motorlarının memleketimizde yapılması ve hava harp sanayinin bu esasa göre inkişaf ettirilmesi icap eder.” sözleriyle belirtiyor.

Atatürk’ün bu sözleri sonrası, 1926’da Kayseri’de Alman ortaklı ilk uçak fabrikamız açılır. Kısa süre sonra şirketin tamamı da satın alınır. İkinci Dünya Savaşı’na kadar da üretim devam eder. Bu sürede,  15 adet Junkers A-20 Bombardıman Uçağı, 8 adet Curtiss Fledgling 2 C1 Eğitim Uçağı, 46 adet Curtis Hawk II Av Uçağı, 43 adet Gotha 145-A İrtibat Uçağı, 26 adet Miles Magister Mk.I/IA Eğitim Uçağı üretilmiş olur.

Üreten, güçlü Türkiye’nin temelleri atılır. Öyle ki Birinci Dünya Savaşı sonrası elinde avucunda hiçbir şey kalmayan bu milletin kurduğu yeni ülke uçak üreten bir hale gelir.

1986’da THK tarafından ilk yangın uçağımız uçuruluyor. 2 ton kapasiteli Polonya yapımı M-18 Dromader. O dönem envanterimizde 11 adet bulunuyor bu küçük ama yüksek manevra kabiliyetine sahip uçaklardan. Küçük ve hızlı oluşu özellikle keşif ve yangına ilk müdahale için büyük önem taşıyor.

Bu uçaklar 2014’te “aksaklık” sebebiyle emekliye ayrılıyor. 2020’de de satılıyor.

2009 yılı itibariyle THK bünyesine Canadair CL-215 model uçaklardan 9 adet katılıyor. Öyle ki THK bu uçaklar ile İsrail’de ve Yunanistan’da çıkan yangınlarda başarıyla görev alıyor.

Sonrasında ise olanlar ortada ne yazık ki. 

Atatürk’ün talimatıyla kurulan Türk Hava Kurumu’nun gelirleri kesiliyor. Kayyum atanıyor ve içi boşaltılıyor. Zamanında yurt dışında yangınlara yardıma koşan Canadair CL-215 model uçaklar bakımsızlıktan çürümeye terkediliyor.

28 Temmuz Çarşamba gününden bu yana yanıyoruz, söndüremiyoruz, kahroluyoruz. Binlerce hektar alan içerisinde sayısız canlıyı öldürüyoruz.

THK’nın açılışında “İstikbal göklerdedir, çünkü göklerini koruyamayan milletler yarınlardan asla emin olamazlar” demişti ya Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

Koruyamadık o gökleri, koruyamadık ormanları, çiftçimizi. Koruyamadık o küçük sincapları, kaplumbağaları, yardım çığlığı atan keçileri, inekleri. Koruyamadık Ayşe teyzenin tarlasını. Koruyamadık Mehmet amcanın zeytinliğini. Koruyamadık doğayı, soluduğumuz havayı.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…