Ekonomi

Merkez Bankası enflasyonda gıdadaki yükselişe dikkat çekti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 26 ayın en yüksek seviyesine çıkan Temmuz enflasyonuna ilişkin değerlendirmesinde gıda fiyatlarındaki yükselişe vurgu yaptı.

Değerlendirmede Temmuz ayı enflasyonunda gıda ve enerji fiyatlarının temel belirleyiciler olduğu belirtildi.

TCMB’nin değerlendirmesine göre gıda yıllık enflasyonu, fiyat artışlarının alt gruplar geneline yayılmasıyla kayda değer bir oranda yükseldi.

Değerlendirmede üretici fiyatlarının da etkili olduğu ifade edildi. Buna göre üretici fiyatlarındaki gelişmeler ve yaşanan kuraklık gıda enflasyon görünümünde etkili oldu.

TCMB enerji grubu enflasyonunun elektrik ve doğalgaz fiyatları öncülüğünde arttığını, eşel mobil sisteminin tüketici enflasyonunu sınırlamaya devam ettiğini ifade etti.

“Gecikmeli etkilerle üretici enflasyonunda yükseliş eğilimi sürdü”

Yıllık enflasyonun yakın dönemde Türk lirasındaki seyrin de etkisiyle temel mallar grubunda gerilediği belirten TCMB, hizmet sektöründe kademeli normalleşme sürecinin de yansımalarıyla lokanta-otel ve ulaştırma hizmetlerindeki fiyat gelişmelerine bağlı olarak bir miktar yükseldiğini söyledi.

Temmuz ayında uluslararası enerji fiyatları artarken, enerji dışı emtia fiyatları daha ılımlı bir seyir kaydederken bu görünüme karşın, gecikmeli etkilerle üretici enflasyonundaki yükseliş eğiliminin sürdüğü de vurgulandı.

TCMB Temmuz’da çekirdek enflasyon eğilimlerindeki yüksek seviyelerin korunduğunu ifade etti.

Temmuz’da enflasyona en yüksek katkı gıdadan gelmişti

Temmuz’da yıllık enflasyon yüzde 18,95 ile 26 ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Üretici fiyatlarındaki artış ivmesi Temmuz’da da devam etti ve yıllık üretici enflasyonu yüzde 45’e dayandı. Üretici fiyatlarıyla tüketici fiyatları arasındaki makas da rekor tazeledi.

Elektrik ve doğalgaz zamları konut grubunun aylık bazda en yüksek artış yaşanan grup olmasına yol açtı. Yıllık en yüksek artış yaşanan grup ise gıda oldu. Gıda grubunun yıllık enflasyona katkısı 6 puanı buldu.

Veriler aynı zamanda tüketici fiyat endeksinde 2003 yılından bu yana en yüksek Temmuz enflasyonuna işaret etti.

En son İçerik

Avrupa’nın enerji sıkıntısı fabrikaları kapatmaya zorluyor

Avrupa’daki doğalgaz ve elektrik fiyatlarında rekor seviyelerin kaydedilmesi pandeminin etkilerinden toparlanmaya çalışan ekonomiler için yeni…

Fransa ve Avustralya’yı karşı karşıya getiren anlaşma

Avustralya'nın Fransa ile imzaladığı ve "yüzyılın anlaşması" olarak anılan 12 nükleer enerjili denizaltı alımına ait…

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 202 arttı

Antalya’ya gelen turist sayısı 13 Eylül itibarıyla 6 milyon 41 bin 439’a ulaşarak geçen yılın…

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…