Dünya

Çin’de yumuşayan eleştiriler Tencent’i destekledi

Çin’in desteklediği medya kuruluşlarında salı günü oyun sektörüne karşı sert eleştiri yazıları yayımlandıktan sonra çarşamba günü eleştirilerdeki tonun düşmesiyle Tencent’in hisseleri yükseldi.

Çin’de devlet destekli medya oyun sektörüne karşı sert eleştirilerle dolu bir yazı yayımladıktan sonra Çarşamba günü eleştirilerinin tonunu düşürdü.

Economic Information Daily’de salı günü yayımlanan bir yazıda oyunlar “ruhun afyonu” olarak tanımlandıktan sonra People’s Daily’de yayımlanan bir yazıda toplumun , hükümetin, ailelerin ve okulların birlikte çalışarak aşırı oyun bağımlılığına karşı çocukları korumalarından bahsedildi.

People Daily’nin Komunist Parti tarafından kontrol edilmesinden dolayı gazetede çıkan yazıların büyük oranda Çin’in üst düzey liderlerinin görüşlerini yansıttığı düşünülüyor.

People Daily daha yumuşak bir dil kullanmasına rağmen oyunların çocuklar üzerindeki negatif etkileri konusunda uyarılarını yapmaya devam etti. Yayımlanan eleştiriyle beraber sektörün yakında daha sıkı bir denetime tabi olacağı düşünülüyor.

Shanghai WuSheng Yatırım Yönetimi Direktörü Fang Rui, “Bugün kullanılan kelimeler düne göre daha yumuşak olsa da bu internet devlerinin kârlarının bir kısmından vazgeçerek insanlara daha fazla harcama alanı vermesiyle ilgili temel temayı değiştirmiyor” dedi.

Tencent’in hisseleri Hong Kong’da salı günü yüzde 6’ya yakın düşüş kaydettikten sonra çarşamba günü yüzde 4,6 yükseldi.

En son İçerik

Avrupa’nın enerji sıkıntısı fabrikaları kapatmaya zorluyor

Avrupa’daki doğalgaz ve elektrik fiyatlarında rekor seviyelerin kaydedilmesi pandeminin etkilerinden toparlanmaya çalışan ekonomiler için yeni…

Fransa ve Avustralya’yı karşı karşıya getiren anlaşma

Avustralya'nın Fransa ile imzaladığı ve "yüzyılın anlaşması" olarak anılan 12 nükleer enerjili denizaltı alımına ait…

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 202 arttı

Antalya’ya gelen turist sayısı 13 Eylül itibarıyla 6 milyon 41 bin 439’a ulaşarak geçen yılın…

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…