Ekonomi

Berenberg karbon fiyatlarının 2022’de ikiye katlanmasını bekliyor

Berenberg analistleri 2022 yılında karbon fiyatlarının ikiye katlanarak 110 euro ulaşmasını bekliyor.

Berenberg analistleri, Avrupa Komisyonu’nun 2030 yılına kadar karbon salınımını 1990 seviyesine göre yüzde 55 azaltma planından sonra karbon fiyatlarının 2022’de 100 euronun üzerine çıkmasını bekliyor.

2022 ve 2030 yılları arasındaki karbon fiyatı tahminlerini ortalama yüzde 36 yükselttiklerini belirten Berenberg analistleri, 2022 yılı için daha önce 85 euro olan metrik ton başına olan karbon fiyat tahminlerini 110 euroya çıkardıklarını belirtti.

2024 yılına kadar karbon izinlerinin arz açığının yüzde 111’e ulaşacağını öngören banka, bu açığı kapatacak yeterli izin kontratının olmadığını belirtti. 2023 yılında karbon fiyatlarının gerileyerek 75 euroya düşmesini öngören analistler, 2024 yılında ise yeniden ibr yükseliş ile fiyatların 87 euro olmasını bekliyor.

Karbon vadeli kontrat fiyatlarındaki yükseliş 2020’nin başından bu yana istikrarlı bir şekilde devam ederken Temmuz ayı başında AB’nin birçok sektörü kökünden etkileyecek “Fit for 55” planını açıklamadan hemen önce metrik ton başına 57 euroya ulaşarak zirveye ulaşmıştı.

AB, karbon emisyonlarını 2030’a kadar en az yüzde 55 azaltmayı ve 2050’ye kadar da sıfırlamayı hedefliyor. AB ülkelerinde 2030’a kadar toplam elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payının da yüzde 40’a çıkarılması planlanıyor.

Komisyonun yayımladığı enerji, ulaşım, iklim ve vergilendirme alanlarında karbon emisyonu azaltım hedeflerine yönelik yol haritasına göre, emisyon ticaretinin yeni sektörlere de uygulanması gerekiyor.

AB Emisyon Ticareti Sistemi’nin daha işlevsel hale getirilmesi, yenilenebilir enerji kullanımı ve enerji verimliliğinin artırılarak düşük emisyonlu ulaşım araçlarının kullanımının yaygınlaştırılması planlanıyor.

En son İçerik

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…

Asya borsaları geriledi

Asya Pasifik hisse senetleri satış ağırlıklı bir seyir izliyor. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Çarşamba…