Makaleler

Devletin büyüklüğünü anlamayanlara ne demeli?

Her fırsatta Türkiye’nin gücünü teraziye koyup, milletin aklına olmadık senaryolarla kin tohumları ekenlerin açıklamalarını gördükçe, ‘İktidar olmak için siyaset yapmak bu ise batsın sizin siyasetiniz’ diyesim geliyor. 

Sel oluyor iktidar suçlanıyor, yangın çıkıyor Cumhurbaşkanı hedef tahtasına konuluyor, iki aile arasındaki husûmetten kaynaklı katliam yaşanıyor sistem sorgulanıyor. Hatta uçan kuş yönünü değiştirse suçluların adresi olarak Ankara gösteriliyor. Velhasıl Cumhurun başı gak dese, onlar guk diyor. Peki sadece birilerini memnun eden bu kirli bakışlı ruh hali ne zaman son bulacak? Çözüme kavuşturulması gereken gerçek mesele bu olsa gerek.

Türkiye’nin merkez devlet olduğunu ve binlerce yıldır kem gözler ve kötü iştihalar önünde varlığını güçlü bir şekilde sürdürmeye azmettiğini artık herkes anlamalı. Bunca badireden sonra karşılaşabileceğimiz yeni sorunların sağduyulu ve gerçekçi yaklaşımlarla çözülebileceğini bilmiş olmalıyız.

Memleketin hangi köşesinde yaşarsak yaşayalım, eğer kendi dışımızdaki canlılara ilgisiz isek, medeni bir toplum olduğumuz iddiasından da uzak kalmış sayılırız. Memleket sevdalısı bir yazarımızın söylediği gibi; medeniyetin bir yüzü dertten, savaştan, yokluktan korunmak ise ikinci yüzü, tabiatı ve tabiat varlıklarını kollamaktır. Ama güzelim memleketimizde dört beş aydır karşılaştığımız tabiat olaylarını hafızamda canlandırınca ‘Nerede o medeni duruş’ diyesim geliyor.  Yalansam siz de ‘yalan’ deyin… Bir kere tabiat bize karşı oldukça kırgın. Denizleri koruyamadık, denizler bize küstü. Akarsuları ve gölleri koruyamadık, hepsi bir bir kuruyor. Kıyılar, kuş cennetleri ve niceleri yine bizlere bir bir küsüyor. Foça’da foklar, Palandöken’de ayılar, Muğla’da dağ aslanları… Hani neredeler? 60 yılda 70’den fazla gölü kuruttuk, binlerce ağacın kesilmesine göz yumduk, ranta çanak tutanlara bakıp bazen kin tuttuk bazen de adaletin tecelli etmesini bekledik. Ama tabiat kendisine kurulan tuzakları verdiği tepkiyle ve bizleri cezalandırmasıyla ortaya koydu.

Vahşete karşı kol kanat germek sadece onunla karşılaşıldığında olacak şey değildir. Tarihe kaydedilen son orman yangınları da sebebi ne olursa olsun, acı tablolar vahşetin birer belgesi olarak zihinlerimize kazındı. Vah vah vah… Binlerce kaplumbağanın, milyonlarca böceğin, mis kokulu çamların,  geyiğin, tilkinin, dağ keçisinin serbestçe dolaşabildiği ormanlıklarımız şimdi nerede? Katili kim olursa olsun, çıkış sebebi nereden kaynaklanırsa kaynaklansın, bir kez daha tabiata kötü kıyıldı. 5 günde 112 noktada çıkan ve yüreklerimizi de yakan orman yangınları ile büyük sınavdan daha geçtik.

Varsa suçlular, elbet adalet karşısında hesap verecektir. Ama bu afetten milletçe çıkarmamız gereken derslerin olduğunu da unutmayalım. En başta merhamet duygumuzun sınırlarını kaldırmakla yükümlü olduğumuzu bilelim. Ormana düşman olanları vatanımıza da düşman bilelim. Orman yangınlarını bahane ederek milletin yüreğine kin tohumunu ekmek isteyen alçak yıkıcıların, pis keyifçilerin, sözde medenî geçinenlerin önlerini hep birlikte keselim. Bunu yapmadan önce de yitip giden erdemlerimizden merhamet duygusunu bir bir yüreklere aşılayalım. Sırf muhalefet olsun diye kendisini hesap sorucu ilan edenlere karşı mutlaka dikkatli olalım. İktidar taliplileri için de bir sınav olan bu zor günlerde onların merhamet seviyelerini bir bir ölçelim. Yangın uçağı yokluğunu da halletmeden yeni bir icraata girişmeyelim. Fidan ekmeden önce uçak eksiğimizin derdine düşelim. Eksikleri kabullenip, elbirliği ve gönüldaşlık hissiyle adımları hızlı hızlı atalım. Nitekim, ister sel olsun, ister deprem ya da orman yangını her felakette devletimiz milletinin yanında olmadı mı? Sadece son iki yılda meydana gelen sayısız afette devletimiz kimseyi gözüyaşlı bırakmamak için milletiyle dayanışmanın gereğini anında yerine getirmektedir. Güçlü devlet olmanın gereği de zaten bu değil mi? 

Anadolu’nun dört bir yanını bir bilen ve tek bir fidanın bile zarar görmemesi için tüm gücüyle mücadele ederken yüreğinin titrediği anı milletiyle aynı anda hissedenler büyük bir sınav daha veriyor. Alevler bizleri hüzne boğarken, eksilen canlar göz yaşları ile uğurlanırken ayakta durma mücadelesi verenlere destek olmanın vaktini yaşıyoruz.

Kışkırtmak yerine dayanışmayı tercih edenlerin puan toplayacağı günlerdeyiz.

Böylesi günlerde merhamet duygusunun en güçlü sermayelerden birisi olduğunu artık merhamet yoksulları da öğrenmelidir. Merhametli muhtar, merhametli belediye başkanı, merhametli siyasetçi, merhametli devlet… Özlenen birlik tablosunun adımları ancak bu yolla atılabilir. 

İnsanına karşı merhametsiz olan siyasetçinin memleketinin geleceği için merhametli olması beklenemez. Sahillere, denizlere, ağaçlara, parklara, ormanlara karşı merhametin yolu doğru ve dürüst olmaktan geçiyor. Hangi kanattan olursa olsun, eğer bir siyasetçinin yüreğinde merhamet eksikse, bu memlekette işlerin yolunda gideceğini kimse beklemesin. Merhamet, siyasetçi dahil herkes için gerekli bir insanlık pusulasıdır. Hele hele kendini Cumhurbaşkanı adayı bile gösteremezken, şimdiden 2023 seçimlerinin galibi ilan edenlerin hem merhamet pusulasına, hem de tuzaklara kanmayan sağduyulu bir akla ihtiyacı olduğu ortadadır.

Devletin büyüklüğünü anlamanın yolunun her konuda muhalefet yapmaktan geçmediğini bilmek bu kadar zor olmamalı… Bundan öte ne diyelim. Ülke olarak sıkıntılı günlerden geçerken, millet hayrına hizmet yapanların yüreklere ektikleri merhamet ve sevgi tohumlarının, zorlamayla ekilmek istenen kin tohumunun yeşermesine mani olacağı inancıyla hepinize afetlerden uzak ve huzurlu bir hafta diliyorum. 

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…